Trwa ładowanie...
d3myra5
15-02-2006 15:25

Nie ma konfliktu ministrów wokół likwidacji WSI

Nowe służby specjalne wojska będą podlegały
szefowi MON - zapewnia koordynator służb specjalnych Zbigniew
Wassermann, który zaprzecza, by w całej sprawie był konflikt
między nim a ministrem obrony Radosławem Sikorskim.

d3myra5
d3myra5

Służba wywiadu i kontrwywiadu wojskowego pozostaną częścią sił zbrojnych, co oznacza, że funkcjonariusze tych służb będą odpowiedzialni przed dowódcami i przed hierarchią dowodzenia w ramach MON. To jest to, na czym nam zależało, i to uzyskaliśmy - powiedział na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej Sikorski.

We wtorek rząd nie zajął się pakietem ustaw o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i powołaniu nowych służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, bo - jak wyjaśnił premier Kazimierz Marcinkiewicz - jeden z przepisów wymaga jeszcze sprawdzenia pod kątem zgodności z konstytucją.

Pytany, o jaki przepis chodzi, Wassermann powiedział dziennikarzom, że to jest także kwestia pewnego usytuowania. Wychodziłem z koncepcją, żeby standaryzować służby, tzn. żeby służby wojskowe, tak jak cywilne, były organem administracji centralnej; stąd cywile w tych służbach, co pozwoli rozhermetyzować instytucję, która zamykała się w korporacji i później z tym rady sobie nie można dać - dodał minister.

Nie ma sporu o zasadnicze sprawy; to nieprawda, że kłócimy się, kto ma nadzorować służby. Nie wyobrażam sobie, by ich nie nadzorował minister obrony narodowej; to byłby absurd po prostu - oświadczył Wassermann.

d3myra5

Dodał zarazem, że problemem jest tylko to, czy w Polsce powinien istnieć jeden ośrodek koordynujący wiedzę dotyczącą całego bezpieczeństwa w państwie: czy kawałek powinien mieć minister obrony; kawałek - prezydent, kawałek - premier, kawałek - ja i kawałek - wszyscy szefowie służb; gdzie te kawałki i kiedy się łączą. A dla bezpieczeństwa jest ważne, czy w godzinę można uzyskać szybką informację z każdego rodzaju służb, bo prezydent albo premier potrzebuje jej do natychmiastowej decyzji; to jest ta dyskusja - powiedział koordynator. Podkreślił, że pakiet ustaw powinien trafić do Sejmu w czasie krótszym niż tydzień.

Premier zapewnił we wtorek, że jeśli analiza przepisu zajmie kilka dni, to rząd zajmie się ustawami o wojskowych służbach na specjalnym posiedzeniu jeszcze przed przyszłym wtorkiem, bo są to sprawy pierwszej wagi.

Projekt ustaw zakłada, że wywiad i kontrwywiad wojskowy mają być centralnymi organami administracji publicznej, podległymi MON. Ich szefów ma powoływać premier na wniosek ministra. Do wojskowych służb mają też być przyjmowani specjaliści cywilni spoza wojska.

W poniedziałek szef MON Radosław Sikorski, któremu podlegają WSI, podziękował Wassermannowi za współpracę w pracy nad pakietem. Przyznał jednak, że szef MON ma inną perspektywę wobec spraw bezpieczeństwa niż koordynator.

d3myra5

Ustawami dotyczącymi WSI rząd zajmował się już tydzień temu. Wtedy też nie doszło do ich przyjęcia. Marcinkiewicz pytany wtedy przez dziennikarzy, czy powodem nieprzyjęcia projektów jest konflikt pomiędzy Wassermannem i Sikorskim, zapewnił, że takiego konfliktu nie ma.

W swym expose Marcinkiewicz zapowiedział likwidację WSI i powołanie w ich miejsce wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Zgodnie z ustawą z 2003 r., WSI zajmują się kontrwywiadem (co do wojska oraz konkretnych zamówień zbrojeniowych państwa) oraz wywiadem (zbieraniem informacji o obronności innych państw). Czynności operacyjno-rozpoznawcze WSI (kontrola korespondencji, podsłuch itp.) podlegają kontroli prokuratora generalnego i Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie. WSI nie mają uprawnień śledczych.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj