Polska"Nie lękajcie się postawić na Chrystusa!"

"Nie lękajcie się postawić na Chrystusa!"

Nie lękajcie się postawić na Chrystusa! Nie lękajcie się budować waszego życia w Kościele i z Kościołem! - apelował papież Benedykt XVI do młodzieży zgromadzonej na krakowskich Błoniach. Początek i ostatnie zdania przemówienia wygłosił po polsku.

"Nie lękajcie się postawić na Chrystusa!"
Źródło zdjęć: © PAP

27.05.2006 | aktual.: 27.05.2006 20:57

Mottem spotkania, w którym wzięło udział blisko pół miliona osób, były słowa wypowiedziane przez Jezusa do św. Piotra: "Tu es Petrus - Ty jesteś skała".

Dziękuję Bogu za to, że spotykam się z waszą nadzwyczajną serdecznością. Wiemy, że "gdzie dwaj albo trzej są zgromadzeni w imię Jezusa, tam On jest pośród nich". A Was jest tutaj więcej. Dziękuję za to każdemu i każdej z was - powiedział papież, witając młodzież. Podkreślił, że Jezus staje dzisiaj "wśród młodzieży polskiej ziemi, by mówić o domu, który nigdy nie runie, bo jest utwierdzony na skale".

Nie lękajcie się budować waszego życia w Kościele i z Kościołem! Bądźcie dumni z miłości do Piotra i do Kościoła, który został mu powierzony! Nie dajcie się zwieść tym, którzy chcą przeciwstawić Chrystusa Kościołowi! Jedna jest skała, na której warto budować dom. Tą skałą jest Chrystus! - powiedział Benedykt XVI.

Podkreślił, że wszystko warto oprzeć na skale, którą jest "ten, do którego Chrystus rzekł: 'Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję kościół mój'".

"W sercu każdego człowieka jest pragnienie domu"

Wy, młodzi, poznaliście dobrze Piotra naszych czasów. Dlatego nie zapomnijcie, że ani ten Piotr, który przygląda się naszemu spotkaniu z okna Boga Ojca, ani ten, który teraz stoi przez wami, ani żaden następny nigdy nie wystąpi przeciwko budowaniu trwałego domu na skale. Co więcej, sercem i obiema rękami będzie wam pomagał budować życie na Chrystusie i z Chrystusem- powiedział papież.

Benedykt XVI mówił też o tęsknocie za szczęściem. W sercu każdego człowieka jest pragnienie domu, w którym miłość będzie chlebem powszednim, przebaczenie koniecznością zrozumienia, a prawda źródłem, z którego wypływa pokój serca - powiedział.

To tęsknota za domem, który napełnia dumą, którego nie trzeba będzie się wstydzić i którego zgliszczy nigdy nie trzeba będzie opłakiwać. To pragnienie jest niczym innym, jak tęsknotą za życiem pełnym, szczęśliwym, udanym - tłumaczył papież.

Bóg Stwórca - mówił Ojciec Święty - dając młodemu sercu ogromną tęsknotę za szczęściem, nie opuszcza go w mozolnym budowaniu domu, któremu na imię życie. Nie lękajcie się tej tęsknoty, nie uciekajcie od niej - wzywał.

Papież przywołał fragment z ewangelii św. Mateusza: "Każdego więc, kto tych słów moich słucha, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale". Co to znaczy budować na skale? Budować na skale to przede wszystkim budować na Chrystusie i z Chrystusem - mówił Benedykt XVI.

"Nie lękajcie się postawić na Chrystusa!"

Jak wyjaśnił, budować na Chrystusie i z Chrystusem, to "budować z Kimś, kto stale pochyla się nad zranionym ludzkim sercem i mówi: "Ja ciebie nie potępiam, idź i odtąd już nie grzesz(...), kto z wysokości Krzyża wyciąga ramiona i powtarza przez całą wieczność: Życie moje oddaję za ciebie, bo cię kocham człowieku".

Nie lękajcie się postawić na Chrystusa! Tęsknijcie za Chrystusem jako za fundamentem życia! Rozpalajcie w sobie pragnienie tworzenia waszego życia z Nim i dla Niego! - wzywał Ojciec Święty.

Jezus - mówił dalej papież - "niejednokrotnie jest ignorowany, jest wyśmiewany, jest ogłaszany królem przeszłości, ale nie teraźniejszości, a tym bardziej nie jutra, jest spychany do lamusa spraw i osób, o których nie powinno się mówić na głos i w obecności innych".

Jak podkreślił Benedykt XVI, budować na skale, to znaczy, że trzeba również mieć świadomość, iż mogą pojawić się przeciwności. Chrystus nie obiecuje, że na budowany dom nie spadnie ulewny deszcz, nie obiecuje, że wzburzona fala ominie to, co nam najdroższe, nie obiecuje, że gwałtowne wichry oszczędzą to, co budowaliśmy nieraz kosztem wielkich wyrzeczeń- powiedział papież.

Podkreślił, że budować na skale, to znaczy budować mądrze. Jezus nie bez powodu porównuje tych, co słuchają Jego słów i stosują je we praktyce do człowieka mądrego, który zbudował dom na skale. Głupotą jest budować na takim gruncie, który nie daje pewności przetrwania w najtrudniejszych chwilach. Kto wie, może i łatwiej postawić swoje życie na ruchomych piaskach własnej wizji świata, może łatwiej budować bez Jezusowego słowa, a czasem i wbrew temu słowu. Ale kto tak buduje, nie jest roztropny, bo wmawia sobie i innym, że żadna burza nie rozpęta się w jego życiu i w jego dom nie uderzą żadne fale- powiedział.

Być mądrym to wiedzieć, że trwałość domu zależy od wyboru fundamentu. Nie lękajcie się być mądrzy, to znaczy nie lękajcie się budować na skale- wzywał papież.

"Bądźcie świadkami nadziei"

Jak wyjaśnił, Chrystus rozumie nie tylko tęsknotę człowieka za trwałym domem, ale jest w pełni świadomy wszystkiego, co może zburzyć trwałe szczęście człowieka. Budować na skale, znaczy liczyć na świadomość, że w trudnych chwilach można zaufać pewnej mocy - dodał. Ojciec Święty podkreślił też znaczenie nadziei. Jezus mówi, że choć rozszalały się żywioły, "dom nie runął, bo na skale był utwierdzony" - mówił.

Drodzy młodzi Przyjaciele, lęk przed porażką może czasami zniweczyć nawet najpiękniejsze marzenia. Może sparaliżować wolę i odebrać wiarę, że istnieje dom zbudowany na skale. Może skłonić do uwierzenia, że tęsknota za domem, to tylko młodzieńcze pragnienie, a nie projekt na życie. Odpowiedzcie na ten lęk razem z Jezusem: Nie runie dom, gdy na skale będzie utwierdzony!- podkreślił papież.

Bądźcie świadkami nadziei. Tej nadziei, która nie boi się budować domu swojego życia, bo dobrze wie, ze może liczyć na fundament, który nie zawiedzie nigdy: Jezusa Chrystusa, naszego Pana - powiedział po polsku Benedykt XVI, kończąc swoje przemówienie.

Młodzież wielokrotnie przerywała oklaskami przemówienie papieża, a po jego zakończeniu odśpiewała Benedyktowi XVI "Sto lat".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)