"Nie" dla żonatych mężczyzn. Papież Franciszek zdecydował
Władze Watykanu opublikowały dokument "Querida Amazonia", w którym Papież Franciszek podsumował synod biskupów, jaki odbył się w październiku ubiegłego roku. W adhortacji zabrakło miejsca na zgodę dla wyczekiwanego przez wielu duchownych pomysłu udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom żyjącym w Amazonii.
12.02.2020 | aktual.: 12.02.2020 14:12
W nowo opublikowanym piśmie zatytułowanym "Querida Amazonia" (Umiłowana Amazonia) władze Państwa Watykańskiego podsumowały założenia i ustalenia, do których doszło podczas synodu.
- Umiłowana Amazonia ukazuje się przed światem z całym swoim blaskiem, dramatem, swoją tajemnicą – takimi słowami zaczyna się udostępniony przez głowę Kościoła dekret.
Papież Franciszek oświadczył, że Amazonia cierpi na deficyt duszpasterzy. Za główny powód trudnej sytuacji w rejonie Ameryki Południowej uznał m.in. obszerny teren i utrudniony dostęp do miejsc zamieszkania wielu lokalnych społeczności.
Zobacz także: Czy Kościół akceptuje naukę Franciszka? Ks. Zieliński tłumaczy różnice
Istotną przyczyną według papieża jest także niezwykle duża różnorodność kulturowa. - Nie możemy być na to obojętni i wymaga to od Kościoła jednoznacznej i śmiałej odpowiedzi – stwierdził papież.
Papież Franciszek podtrzymał celibat wśród księży
Najbardziej wyczekiwaną zmianą w prawie kościelnym była możliwość przyjmowania święceń przez księży z odległych terenów Amazonii. Kwestia ta została poruszona podczas październikowego synodu biskupów, gdzie był on przez wielu kapłanów mocno postulowany.
- Wspólnoty mają trudności ze sprawowaniem regularnie Eucharystii przez brak kapłanów. Z tego powodu, zamiast zostawiać te wspólnoty bez Eucharystii, powinno się zmienić kryteria przygotowania i wyborów osób upoważnionych do jej celebracji – można było przeczytać w sporządzonym po zebraniu piśmie.
Dokument zaskoczył kapłanów z całego świata
Eksperci przewidują, że nieskomentowanie kwestii celibatu przez papieża Franciszka spotka się z pozytywnym przyjęciem ze strony konserwatywnych duchownych i biskupów. Do tej pory papież Franciszek znany był z liberalnego podejścia do wielu spraw obyczajowych, promując np. ekologię i życie w zgodzie ze środowiskiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.