Trwa ładowanie...
dfdraq2
30-10-2006 03:10

Nie chcesz iść do wojska, to czekaj...

Setki młodych mężczyzn z regionu łódzkiego, którzy za dwa tygodnie pójdą do wojska, najpóźniej za dziewięć miesięcy wrócą do domów. Tymczasem około 300 ich rówieśników będzie czekało nawet kilka lat na odbycie służby zastępczej - przewiduje "Dziennik Łódzki".

dfdraq2
dfdraq2

Firmy niechętnie zatrudniają tych, którzy chcieliby odsłużyć wojsko, a poza tym brakuje pieniędzy na zrefundowanie pracodawcom wynagrodzeń poborowych. Około stu młodych mężczyzn czeka na służbę zastępczą w powiecie kutnowskim.

Do niedawna firmy zatrudniające osoby w służbie zastępczej musiały same im płacić - mówi Marzena Lewandowska z Urzędu Gminy w Oporowie. Teraz wynagrodzenia refunduje Skarb Państwa, ale być może nie do wszystkich urzędów to dotarło... - dodaje.

Osoba, która dostała zgodę na odbycie służby zastępczej, ale nie zostanie do niej powołana, jest przenoszona do rezerwy, ale dopiero... po trzech latach. To problem - przyznaje Andrzej Sidorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Młodemu człowiekowi czekającemu na służbę zastępczą trudno znaleźć normalną pracę, bo pracodawca widzi, że nie ma uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Poborowy może mieć też kłopoty z uzyskaniem kredytu w banku - dodaje.

Służba zastępcza trwa sześć miesięcy dla absolwentów szkół wyższych i 18 miesięcy dla pozostałych. O skierowanie do niej mogą się ubiegać ci, którym przekonania religijne lub zasady moralne nie pozwalają na służbę w wojsku. Decyzja należy do Komisji Wojewódzkiej ds. Służby Zastępczej.

W regionie łódzkim taką służbę odbywa 80 mężczyzn, m.in. ośmiu pracuje w łódzkim zoo, kilku w Teatrze im. Jaracza i straży pożarnej, a jeden w sądzie w Łasku. Zarabiają 640 zł brutto. (PAP)

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj