Świat"Nie chcemy nowych siedmiu cudów świata"

"Nie chcemy nowych siedmiu cudów świata"

Rząd Egiptu poczuł się urażony plebiscytem mającym na celu wyłonienie nowej listy siedmiu cudów świata, uznając to za bezczeszczenie piramidy Cheopsa z Gizy. Piramida to jedyna z istniejących do dzisiaj budowli z tradycyjnej listy siedmiu starożytnych klejnotów architektury stworzonych przez człowieka - poinformowała agencja MENA.

"Nie chcemy nowych siedmiu cudów świata"
Źródło zdjęć: © AFP

29.01.2007 07:27

Organizatorem plebiscytu zamierzonego na wyłonienie siedmiu istniejących cudów świata jest szwajcarski poszukiwacz przygód Bernard Weber. Przedsięwzięcie rozpoczął w 1999 r. umieszczając na wstępnej liście 200 budowli. Grupa ekspertów z dziedziny architektury zawęziła ten wykaz do 21 konstrukcji, spośród których w ogólnoświatowym plebiscycie wyłonionych ma zostać nowych siedem cudów świata.

Na liście nominacji znalazły się tak różnorodne budowle jak Akropol ateński, Hagia Sofia, gmach opery w Sydney, wieża Eiffla, Machu Picchu, Mur Chiński, Statua Wolności, Stonehange, Koloseum czy Tadż Mahal. Jest wśród nich również piramida Cheopsa, która figuruje także na najstarszej znanej liście siedmiu cudów starożytnego świata z II w. p.n.e.

W ramach promocji swojego projektu Weber odwiedza każdy kraj, w którym znajduje się któraś z 21 konstrukcji aspirujących do miana cudu świata. Egipscy urzędnicy odmówili mu jednak spotkania, co jest zdarzeniem bezprecedensowym. Rzeczniczka konkursu ujawniła, że do konferencji prasowej, którą Weber usiłował zorganizować w pobliżu piramid, nie dopuściła egipska policja.

Według doniesień agencji MENA, minister kultury Egiptu Faruk Hosni nazwał przedsięwzięcie "nonsensem" i zapewnił, że nie zamierza dodawać mu splendoru spotykając się z organizatorami.

Przedstawiciele Egiptu poczuli się dotknięci faktem, że jedyny prawowity cud świata musi stawać w szranki z innymi budowlami, które nie mogą się wiekiem ani świetnością równać z egipskimi grobowcami faraonów. Piramidy są żywe w sercach ludzi na całym świecie i nie potrzebują głosowania, żeby znaleźć się wśród cudów świata - powiedział Zahi Hawass z egipskiej Najwyższej Rady Zabytków (SCA).

Oryginalna lista siedmiu cudów świata starożytnego powstała w II w. p.n.e. Była jednak wielokrotnie modyfikowana przez późniejszych autorów na podstawie zapisków antycznych pisarzy. Najbardziej znany wykaz wymienia jednak Wiszące Ogrody Babilonu, Artemizjon w Efezie, Kolosa Rodyjskiego, latarnię morską na Faros, Mauzoleum w Halikarnasie, posąg Zeusa Olimpijskiego oraz piramidę Cheopsa w Egipcie - jedyny z tych klejnotów architektury, który dotrwał do naszych czasów.

Plebiscyt potrwa do 6 lipca br., natomiast 7 lipca ogłoszony zostanie werdykt.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)