PolskaNie będziemy klękać podczas mszy św.?

Nie będziemy klękać podczas mszy św.?

Watykan rozważa, czy zrezygnować ze zwyczaju klękania wiernych podczas mszy św. Może ono być zastąpione tzw. postawą oranta, czyli rozpostartymi ramionami z dłońmi skierowanymi ku ołtarzowi, informuje "Metro".

Nie będziemy klękać podczas mszy św.?
Źródło zdjęć: © AFP

Nad nowymi zasadami pracuje watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Watykańscy eksperci chcą wypromować tzw. postawę oranta (od łacińskiego "orans" - modlący się), która miałaby zastąpić klękanie podczas mszy.

Na czym ona polega? Wierny stoi z rozpostartymi rękoma, z dłońmi w kierunku ołtarza - wyjaśnia o. dr Dariusz Kowalczyk, prowincjał zakonu jezuitów. To piękna postawa. Zyskuje popularność podczas modlitw wspólnot neokatechumenalnych, a w wielu kościołach praktykuje się ją podczas modlitwy "Ojcze nasz".

Liturgiści twierdzą, że rezygnacja z postawy klęczącej to powrót do korzeni: We wczesnym chrześcijaństwie na początku naszej ery nie było zwyczaju klękania do modlitwy. W Piśmie Świętym też nie ma mowy o klękaniu, tylko o pokłonie. Typową postawą modlitewną była właśnie postawa stojąca z wyciągniętymi rękoma- tłumaczy prof. Anna Świderkówna, historyk antyku i badaczka Biblii z Uniwersytetu Warszawskiego. Skąd więc wziął się zwyczaj klękania? Według naukowców wywodzi on się z wczesnośredniowiecznej Europy, kiedy chłopi i słudzy klękali przed swymi panami.

Co na nowe zasady mówią polscy księża? Tak się utarło, że klękamy, gdy chcemy oddać cześć, ale to nie zawsze jest na miejscu. Klękanie to postawa pokutna, a nie ma powodu, by się umartwiać podczas podniesienia hostii na mszy, mówi o. Kowalczyk. Odpowiedniejsza byłaby postawa oranta, bo wyraża radość: zwracając ku Bogu uniesione dłonie, wierny pokazuje, że jest otwarty i ufny. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
watykankościółreligia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)