Trwa ładowanie...

Nie będzie śledztwa ws. tęczowej flagi na krzyżu na Giewoncie. Tak zdecydował sąd

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. tęczowej flagi zawieszonej na krzyżu na Giewoncie. Zażalenie na decyzję prokuratury wpłynęło do Sądu Rejonowego w Zakopanem, ten jednak go nie uwzględnił. Możliwe, że pozywający wniosą o kasację.

Share
GiewontGiewontŹródło: East News, fot: Albin Marciniak/East News
d4f1iqu

Tęczowa flaga zawisła na krzyżu na Giewoncie 15 sierpnia 2020 r. Nie wiadomo dokładnie, kto ją tam zawiesił. Została jednak szybko zdjęta przez turystów.

Prokuratura w Zakopanem odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zażalenie na jej decyzję do Sądu Rejonowego w Zakopanem złożyło Stowarzyszenie Fidei Defensor.

Reprezentujący stowarzyszenie adwokat Maciej Krzyżanowska obecny był podczas ogłoszenia decyzji. Przekonywał, że jest ona niesłuszna i że członkowie Fidei Defensor prawdopodobnie zwrócą się do Prokuratura Generalnego Zbigniewa Ziobry o wniesienie kasacji.

d4f1iqu

Tęczowa flaga na krzyżu na Giewoncie. Nie będzie śledztwa

- W mojej ocenie doszło tu do znieważenia krzyża na Giewoncie w sposób oczywisty i wyczerpania znamion czynu zabronionego z artykułu 196 Kodeksu karnego. Zbezczeszczenie krzyża jest tu ewidentne, ponieważ byli świadkowie i był oczywisty zamiar aktywistów LGBT. Oni nie poszli tam przypadkowo tylko celowo poszli na szczyt, aby zawiesić flagę na krzyżu. Pytałem przed sądem dlaczego aktywiści nie wybrali Kasprowego Wierchu, Gubałówki czy Rysów i czemu wreszcie nie wybrali samej skały na Giewoncie tylko ten krzyż. W związku z tym można tu mówić o zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym – mówił mec. Krzyżanowski.

- Jest to jeden z najważniejszych elementów naszej przestrzeni. Mówił o tym Jan Paweł II w 1997 roku w Zakopanem. Chciałem to w sposób krótki przedstawić przed sądem. Niestety sąd wielokrotnie przerywał moją wypowiedź – stwierdził.

Tęczowa flaga na krzyżu na Giewoncie. Pozywający wniosą o kasację

W ubiegłym roku na krzyżu na Giewoncie wywieszono również baner wyborczy prezydenta Dudy oraz baner Strajku Kobiet.

- Jeżeli pozwolimy na tego typu bezczeszczenie, to za chwilę te osoby posunął się dalej. Wymiar sprawiedliwości ma tu pewien obowiązek wobec państwa, wobec obywateli, aby powiedzieć, że nie można bezcześcić tak istotnych miejsc czy przedmiotów kultu, dlatego moim zdaniem sąd nie wywiązał się z tego należycie – kontynuował.

d4f1iqu

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Koszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Konstrukcja jest wpisana do rejestru zabytków, a wieszanie na niej jakichkolwiek przedmiotów, pisanie czy rycie napisów jest zabronione.

Wielkanoc. Kontrole w kościołach możliwe? Ekspert komentuje

Przeczytaj także:

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4f1iqu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f1iqu
d4f1iqu
Więcej tematów