Trwa ładowanie...
10-07-2007 21:05

Nie będzie osobnych polskich szkół w Irlandii Płn.?

Minister oświaty w autonomicznym rządzie Irlandii Północnej Caitriona Ruane oświadczyła, że jest przeciwna idei zakładania nowych, odrębnych szkół dla polskich dzieci i woli, by uczęszczały one do obecnych szkół z angielskim lub irlandzkim programem nauczania, ponieważ ułatwi im to integrację społeczną, a sama nauka więcej im da.

Nie będzie osobnych polskich szkół w Irlandii Płn.?Źródło: AFP
d4l3gab
d4l3gab

Ruane zarazem nie ma nic przeciwko temu, by w szkołach podstawowych rozszerzyć dla chętnych program nauczania języków obcych, w tym polskiego i litewskiego. Zastanawia się też nad umożliwieniem uczniom zdawania egzaminów na podstawie skryptów w innych językach niż angielski.

Minister Ruane, z partii Sinn Fein, ujawniła, że resort oświaty ma w planach utworzenie puli nauczycieli wyspecjalizowanych w nauczaniu angielskiego uczniów, którzy z domu wynieśli inny język. Nauczyciele ci będą zatrudniani dorywczo w razie potrzeby.

Z danych, które w odpowiedzi na interpelację poselską opublikował wiceprzewodniczący komisji oświaty parlamentu Dominic Bradley, wynika, iż na terenie prowincji jest wystarczająco duża liczba polskich uczniów, by stworzyć dla nich osobną szkołę ponadpodstawową.

Według tych danych ok. 610 dzieci, dla których polski jest językiem ojczystym, uczy się angielskiego jako przedmiotu dodatkowego w szkołach podstawowych (by wyrównać dystans, który dzieli je od rówieśników). W szkołach ponadpodstawowych uczniów z Polski jest 230, a w szkołach średnich stosujących selekcję przy przyjmowaniu uczniów (tzw. grammar) - 17.

Polskie dzieci są najliczniejszą mniejszością w szkołach Irlandii Płn. (blisko 25% z ogólnej liczby ok. 4 tys. dzieci). Dalsze miejsca zajmują dzieci, dla których macierzystym językiem jest litewski i portugalski.

d4l3gab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l3gab
Więcej tematów