Trwa ładowanie...

Nie będzie metropolii warszawskiej. Na razie

- Podjęliśmy decyzję, by wycofać projekt dot. metropolii warszawskiej. Jeszcze w piątek pismo w tej sprawie skierowane zostanie do marszałka Sejmu - powiedział poseł PiS Jacek Sasin.

Nie będzie metropolii warszawskiej. Na razieŹródło: WP.PL
d3mxjvr
d3mxjvr

To już pewne. Projekt metropolii warszawskiej został wycofany z Sejmu. Nie oznacza to jednak, że metropolii nie będzie.

Przypomnijmy, że poseł PiS Jacek Sasin przyznał wcześniej w mediach, że projekt będzie zmieniony, a nawet może zostać wycofany. Ryszard Petru, odnosząc się do ewntualnej rezygnacji PiS z pomysłu, mówił, że nie wierzy PiS. - Bez ostatecznej ustawy w Sejmie wszystko jest możliwe - mówił. Teraz wycofanie projektu stało się faktem.

Skąd taka decyzja? Jak tłumaczył Sasin, Polacy postawili wiele pytań. - Dlatego podjęliśmy decyzję jako wnioskodawcy tego projektu ustawy, żeby ten projekt wycofać w tej chwili z parlamentu - mówił.

W piątek na konferencji prasowej Sasin powiedział, że konsultacje w terenie ws. metropolii warszawskiej dobiegły końca, teraz będą prowadzone online. - Dzięki konsultacjom wiemy, że idea metropolii warszawskiej powinna być jeszcze przeanalizowana - zaznaczył.

d3mxjvr

Dodał, że wyniki konsultacji ws. projektu zostaną przekazane do Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, by eksperci współpracujący z instytutem dokonali analizy uwag i informacji mieszkańców.

- Uważamy, że taka ustawa o metropolii warszawskiej jest potrzebna i w jakieś przyszłości, (...) aby stworzyć dobry projekt, który będzie cieszył się powszechnym poparciem mieszkańców, taka ustawa powinna zafunkcjonować - mówił.

Zwrócił tez uwagę, że teraz referenda ws. metropolii warszawskiej są bezprzedmiotowe, bo nie ma się do czego odnosić.

d3mxjvr

Kto poniósł porażkę?

Jak zaznaczył Sasin, emocje dot. metropolii warszawskiej były podsycane z powodów politycznych. Stwierdził, że opozycja przekazywała mieszkańcom nieprawdziwe informacje. - Opinie świadczą o tym, że akcja dezinformacyjna miała dosyć szeroki zasięg. Chociażby pytania dotyczące samodzielności gmin, zasad funkcjonowania tej metropolii, mimo wielokrotnego wyjaśniania, jak widać w dalszym ciągu budzą niepokój - mówił.

Sasin zapytany o to, czy czuje się przegrany, odpowiedzial, że porażką dla mieszkańców jest to, że dyskusja nt. metropolii przebiegała "w tak skrajnie niemerytoryczny sposób".

- Opozycja postanowiła wykorzystać tę dyskusję do wzniecenia wojny politycznej, bo ten temat jak żaden być może inny do takiej wojny politycznej się nie nadaje - podkreślił. - Co do wyniku legionowskiego to ten wynik - powtórzę to ponownie - został skrajnie wypaczony przez kłamliwą kampanię referendalną, którą prowadził samorząd legionowski przy wsparciu PO - dodał.

Co było w projekcie?

Według projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Trafił on do Sejmu pod koniec stycznia.

Przeciwni projektowi ustawy byli politycy opozycji - PO, Nowoczesnej i PSL.

Źródło: PAP

d3mxjvr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mxjvr
Więcej tematów