ŚwiatNie będzie kampanii z papieżem całującym imama

Nie będzie kampanii z papieżem całującym imama

Benetton wycofał ze swej kampanii walki z nienawiścią, której częścią był fotomontaż przedstawiający papieża Benedykta XVI całującego imama meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba. Wcześniej Watykan zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko firmie.

Nie będzie kampanii z papieżem całującym imama
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Kilkadziesiąt minut po ostrej reakcji Watykanu, który nie wykluczył wkroczenia na drogę prawną dla obrony wizerunku papieża, włoska firma odzieżowa ogłosiła, że wycofuje fotomontaż ze swej kampanii pod hasłem "Unhate".

Rzecznik grupy Benetton powiedział agencji Ansa: - Jest nam przykro, że wykorzystanie wizerunku papieża i imama zraniło wrażliwość wiernych. Na potwierdzenie naszych uczuć postanowiliśmy natychmiast wycofać ten obraz - dodał.

Rzecznik firmy zapewnił jednocześnie: - Jedynym celem tej kampanii jest wyłącznie zwalczanie nienawiści w każdej jej formie.

Tym samym fotomontaż został wycofany zanim kampania, zainaugurowana w Paryżu, trafiła do mediów i masowo na billboardy. Kilka pierwszych plakatów pojawiło się w środę na krótko w Rzymie, Mediolanie, Tel Awiwie, Nowym Jorku i w stolicy Francji.

W reakcji na fotomontaż rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył: "Należy wyrazić zdecydowany protest przeciwko niedopuszczalnemu wykorzystaniu wizerunku papieża, zmanipulowanemu i instrumentalnie użytemu".

Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej rozważa podjęcie działań, by zagwarantować ochronę tego wizerunku. Watykański rzecznik dodał, że wykorzystanie takiego obrazu świadczy o "poważnym braku szacunku dla papieża" i jest "obrazą uczuć wiernych" oraz "prowokacją".

W kolejnej kontrowersyjnej globalnej kampanii tej znanej marki pojawiły się również zmontowane fotografie pocałunku premiera Izraela Benjamina Netanjahu i lidera Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, prezydenta USA Baracka Obamy i przywódcy Chin Hu Jintao, prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Celem akcji, jak wyjaśniono, jest zwrócenie uwagi na szkody wyrządzane przez nienawiść i na konieczność krzewienia pokoju oraz współpracy między ludźmi na świecie.

- Podczas gdy globalna miłość jest wciąż utopią, choć jest wartością, zachęta do tego, by nie nienawidzić, by zwalczać kulturę nienawiści jest ambitnym, lecz realistycznym celem - oświadczyła firma Benetton w wydanym komunikacie.

Firma zasłynęła już w przeszłości wieloma kampaniami, między innymi głośną "United Colors" autorstwa znanego fotografa Oliviero Toscaniego. Kontrowersje wzbudziło wykorzystanie w kampanii zdjęcia mężczyzny umierającego na AIDS, a także ofiary mafijnych porachunków w kałuży krwi. Wielką burzę wywołała również fotografia całujących się księdza i zakonnicy, którą niektóre środowiska uznały za obrażającą uczucia katolików.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)