Nie bądź zielony z wiedzy o żółtaczce!
„Żółty Tydzień” – akcja, której celem jest propagowanie wiedzy i profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby typu A i B rusza już po raz jedenasty. W dniach 31 marca – 5 kwietnia za badanie lekarskie, szczepionkę i wykonanie szczepienia zapłacimy nie więcej niż za samą szczepionkę w aptece. Kampania odbędzie się pod hasłem „Warto Zaszczepić się Wcześniej”.
06.03.2003 12:15
Żółtaczka - zagrożenie dla życia
Aż 93% dzieci do 15 roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed żółtaczką pokarmową (WZW typu A). Dużym zagrożeniem dla zdrowia, a często i życia jest wciąż wirus HBV, wywołujący zapalenie wątroby typu B, czyli „żółtaczkę wszczepienną”. W Polsce 60% zakażeń wirusem HBV jest następstwem zabiegów medycznych. WZW typu A („żółtaczka pokarmowa”) i typu B („żółtaczka wszczepienna”) stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia, dlatego, nie ma sensu ryzykować – "Warto Zaszczepić się Wcześniej".
Tanie szczepionki
Akcja „Żółty Tydzień” to ogólnopolska kampania profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby typu A i B, popierana przez Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą „Życie po Przeszczepie”. W każdym z miast uczestniczących w tegorocznym „Żółtym Tygodniu”, w wybranych gabinetach będzie można zaszczepić się pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A (Havrix) i typu B (Engerix B), a także szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy wirusa (Twinrix). W trakcie akcji cena dostępnej na miejscu szczepionki wraz z zastrzykiem oraz niezbędnym badaniem lekarskim będzie niższa niż cena tej samej szczepionki w aptece, np. średnia cena szczepionki przeciwko WZW typu B dla osoby dorosłej wyniesie 40 zł, a dawki pediatrycznej – 30 zł. Najczęściej stosowaną szczepionką przeciwko WZW typu B jest Engerix B, w Polsce podano aż 37 milionów dawek tej szczepionki. Gazeta Farmaceutyczna w 2002 roku przyznała jej Srebrny Medal i tytuł Leku Dziesięciolecia.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Udowodniono, że jedyną skuteczną i długotrwałą metodą ochrony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B są szczepienia ochronne. W Polsce szczepienie przeciwko WZW typu A zalecane jest szczególnie dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym, osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokim ryzyku zachorowania na WZW typu A oraz cierpiącym na różne schorzenia wątroby. W niektórych krajach (np. w Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii) szczepienie dzieci przeciwko „żółtaczce pokarmowej” należy do bezpłatnych szczepień obowiązkowych. W Polsce jest szczepieniem zalecanym przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz amerykańska Komisja ds. Żywności i Leków (FDA) stwierdziły, że zapobieganie WZW typu B poprzez szczepienia zmniejsza ryzyko zachorowania na pierwotnego raka wątroby. Szczepionkę przeciwko WZW typu B uważa się więc za pierwszą szczepionkę zapobiegającą chorobie nowotworowej. Szczepienia przeciwko WZW typu B są szczególnie zalecane osobom przygotowującym się do zabiegów operacyjnych, przewlekle chorym oraz osobom w wieku 20-40 lat, zwłaszcza kobietom.
Kontakt
Dodatkowe informacje o chorobach, ich profilaktyce oraz przebiegu akcji będzie można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej oraz pod numerem ogólnopolskiej infolinii (0 prefix 22) 571 90 00. (mdz)