Trwa ładowanie...

NFZ. Oskarżyli przełożone o mobbing. Zostali przeniesieni, jednej osobie grozi zwolnienie

Afera mobbingowa w NFZ? Pracownicy wysłali skargę do centrali ws. kierowniczki i dyrektorki jednego z departamentów. Teraz autorzy pisma muszą liczyć się z konsekwencjami.
Share
NFZ i mobbing? Pracownicy się skarżą
NFZ i mobbing? Pracownicy się skarżąŹródło: Materiały prasowe
d182f3j

Sprawa dotyczy czterech pracowników departamentu gospodarki lekami w centrali NFZ. To oni podpisali skargę do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z oskarżeniem o mobbing pod adresem Grażyny Stachyry, kierowniczki działu refundacji, walidacji i weryfikacji w departamencie gospodarki lekami oraz Iwony Kasprzak, dyrektorki całego departamentu.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" w piśmie przedstawiono 21 przykładów mobbingu. Pracownicy skarżą się na "braki w wiedzy merytorycznej wskazanych osób przekładają się na zachowania wrogie wobec pracowników", które "odbijają się na ich zdrowiu psychicznym".

Jednym z przykładów była sytuacja, gdy jednej z pracownic chciała przedłużyć umowę. "Pani dyrektor Kasprzak nie przewiduje możliwości jakiejkolwiek rozmowy w tym zakresie" – można przeczytać w piśmie do centrali NFZ. Gdy pracownica zwróciła się do kierowniczki z prośbą o wyjaśnienie miała usłyszeć: "Znajdź sobie bogatego chłopaka".

d182f3j

Zobacz także: Kontrowersyjne zdjęcie z Ryszardem Czarneckim. Michał Dworczyk komentuje

Grażyna Stachyra miała również wypytywać pracowników o prywatne rzeczy. "Masz chłopaka czy narzeczonego? Gdzie pracuje twój chłopak? Jakim jeździ samochodem? Po co ci wolne?" - podaje "Gazeta Wyborcza".

d182f3j

Innym zarzutem ma być wprowadzanie pracowników w błąd. Jedna z pracownic dostała polecenie z Ministerstwa Zdrowia, by sprawdzić, czy pewna pacjentka podczas pobytu w szpitalu miała wypisywane recepty (jest to zakazane: pacjentowi podczas pobytu w szpitalu przysługują wszystkie darmowe leki - przyp. red.). Jednak kierowniczka rzekomo nakazała odpowiedzieć jedynie na pytanie o recepty, bez sprawdzenia daty pobytu kobiety w szpitalu. Resort miał wykonać telefon do pracownicy z reprymendą i pretensjami o brak kompetencji.

NFZ: komisja nic nie wykazała

W Departamencie Gospodarki Lekami spotkania w sprawie mobbingu zakończyły się fiaskiem. Została powołana również specjalna komisja w tej sprawie, jednak NFZ w odpowiedzi do "GW" podaje, że komisja "zweryfikowała doniesienia, a w rezultacie nie potwierdziła działań mobbingowych”.

Jak nieoficjalnie podaje "Gazeta Wyborcza", wspomniana komisja nie wysłuchała ani jednego świadka wskazanego przez pracowników, a w składzie był tylko jeden związkowiec.

d182f3j

To jednak nie wszystko. Autorzy pisma do centrali zostali przeniesieni do innych oddziałów. W najgorszej sytuacji jest jedna z pracownic, która straciła dostęp do baz danych. Tym samym nie może wykonywać obowiązków służbowych. "Na wniosek dyrektor Kasprzak ma być wkrótce zwolniona z pracy" - czytamy w "GW".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d182f3j

Podziel się opinią

Share
d182f3j
d182f3j
Więcej tematów