Trwa ładowanie...

"New York Times" o Władysławie Bartoszewskim: zaskoczył samego siebie

Prestiżowy amerykański dziennik "New York Times" opublikował wspomnienie o Władysławie Bartoszewskim. Gazeta określa profesora mianem "polskiego więźnia Auschwitz, który walczył o Żydów".

Share
"New York Times" o Władysławie Bartoszewskim: zaskoczył samego siebie
Źródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
d1f3jcw

"Władysław Bartoszewski - więzień Auschwitz, który walczył z nazistami i komunistami, otrzymał honorowe obywatelstwo Izraela za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej, a potem zaskoczył samego siebie, działając na rzecz pojednania z Niemcami" - tak przedstawia zmarłego profesora "New York Times".

Dziennik przywołuje wywiad profesora z 2009 roku, w którym stwierdził: - Gdyby ktoś mi powiedział 60 lat temu, kiedy stałem na placu apelowym w Auschwitz, że będę przyjaźnić się z Niemcami, obywatelami demokratycznego i przyjaznego kraju, to bym powiedział, że zwariowali".

Gazeta cytuje byłego ambasadora Izraela w Warszawie - Szewacha Weissa, który nazwał Bartoszewskiego wielkim bohaterem w czasie i po wojnie. - Jego biografia jest naszą biografią - oświadczył Weiss.

d1f3jcw

Dziennik przypomina działalność Bartoszewskiego w Żegocie, pomoc Żydom podczas Powstania w Getcie oraz fakt, że mimo przerwania formalnej edukacji w czasie wojny, potem wykładał na uniwersytetach na całym świecie i wydał ponad 40 książek.

Amerykański dziennik cytuje powiedzenie Bartoszewskiego o tym, że zawsze warto być przyzwoitym oraz słowa z jego ostatniego przemówienia, w którym przedstawił wizje współistnienia chrześcijan, żydów i muzułmanów, nie będących ekstremistami.

- Musimy utrzymać naszą godność i wartości, takich jak tolerancja, przyjaźń i zdolność do poświęceń w granicach etnicznych lub religijnych - powiedział. - Możemy marzyć, że kiedyś stanie się to normą dla naszych dzieci. Ponieważ przyszłe pokolenia Żydów, przyszłe pokolenia chrześcijan i przyszłe pokolenia muzułmanów - miejmy nadzieję, nie ekstremistów - będą musiały żyć razem na tej planecie, czy chcą tego dziś, czy nie - dodał Bartoszewski.

Zobacz również wideo: Prezydent: Bartoszewski wzorem patriotyzmu

d1f3jcw

Podziel się opinią

Share
d1f3jcw
d1f3jcw
Więcej tematów