Trwa ładowanie...
d43mtvk
22-11-2005 14:10

Nękany przez sąsiadów nie dostanie zadośćuczynienia od policji

Nękany przez sąsiadów mieszkaniec ulicy
Radziwiłłowskiej w Krakowie Paweł Witkowski nie dostanie
zadośćuczynienia od policji za naruszenie jego prawa do spokoju i
bezpieczeństwa. Krakowski sąd okręgowy oddalił we wtorek jego
pozew w tej sprawie.

d43mtvk
d43mtvk

Sąd uznał, że jego dobra osobiste, czyli prawo do spokoju i poczucia bezpieczeństwa, naruszyli napastnicy, a nie policja.

Witkowski domagał się od policji zadośćuczynienia w wysokości 350 tys. zł za to, że swoimi niedostatecznymi działaniami nie zaprowadziła bezpieczeństwa na ulicy, na której mieszkał, i nie uchroniła go od spalenia mieszkania i zniszczenia samochodu.

Gdyby ten precedensowy pozew o zadośćuczynienie od policji miał zostać przyjęty, należałoby udowodnić, że policja świadomie współpracowała z osobami nękającymi. Ale takiego związku nie udało się udowodnić. Działania policji były wtórne w stosunku do działań sprawców - stwierdził sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku.

Według sądu, nie ma wątpliwości, że Witkowski był świadomie i złośliwie nękany przez napastników. Nie ma też wątpliwości, że w działaniu policji były nieprawidłowości i zaniedbania, jak np. złe zabezpieczenie dowodów w zniszczonym samochodzie. Nie ma jednak podstaw, by twierdzić, że przez działania policji naruszono dobra osobiste powoda, tj. prawo do spokoju i do bezpieczeństwa.

d43mtvk

Z uwagi na stwierdzone podczas procesu nieprawidłowości w działaniu policji sąd zwolnił Witkowskiego z opłat i kosztów sądowych. Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawa dotyczyła mieszkańca ul. Radziwiłłowskiej Pawła Witkowskiego, który od kilku lat zgłaszał policji spostrzeżenia na temat sąsiadów. Był również świadkiem w procesie przeciwko dwóm sąsiadom o niszczenie samochodów poprzez grę w piłkę na ulicy.

Jak podnosił Witkowski, w odwecie nieustaleni sprawcy zniszczyli mu samochód. Witkowski umieszczając na nim odpowiednie napisy, uczynił z niego "pomnik niemocy policji". Następnie kilka razy zablokowano mu zamek w drzwiach, aż w końcu, w lecie dwa lata temu, podpalono drzwi do mieszkania.

Po pożarze i informacjach w mediach policja i prokuratura rozpoczęły sprawdzanie własnych decyzji w sprawach zgłaszanych przez Witkowskiego i podjęły na nowo niektóre z nich. Prezydent miasta przyznał mu na trzy lata mieszkanie zastępcze w centrum miasta. Z interwencją w tej sprawie zwrócili się do prezydenta miasta krakowscy nobliści: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz.

d43mtvk

Zeznający w procesie szefowie krakowskiej policji wyjaśniali, że "nie można mówić o nieprawidłowych działaniach policji, ale co najwyżej o nieskutecznych, bo nie wszystkie działania policji okazują się skuteczne". Z kolei inny świadek - mieszkaniec kamienicy - zeznawał, że tłem sprawy są długoletnie konflikty Witkowskiego z sąsiadami.

Nie mogę się zgodzić z tym wyrokiem. Jeszcze dziś napiszę wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku i złożę w tej sprawie apelację - powiedział po wyroku Witkowski. Według niego, jeden z członków grupy nękającej go jest współpracownikiem policji.

W marcu zeszłego roku krakowska prokuratura o groźby karalne i podpalenie drzwi mieszkania Witkowskiego oskarżyła jego 69-letnią wówczas sąsiadkę. W październiku br. proces ten został zawieszony ze względu na zły stan zdrowia oskarżonej.

Jak poinformowała kom. Sylwia Bober-Jasnoch z zespołu prasowego małopolskiej policji, żadne z wewnętrznych postępowań policji, wszczętych w sprawach dotyczących Witkowskiego nie zakończyło się uznaniem winy funkcjonariusza.

d43mtvk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43mtvk
Więcej tematów