Trwa ładowanie...
dyqzwfa

Negocjacje rolne z UE będą bardzo trudne

dyqzwfa
dyqzwfa

Państwa Piętnastki uzgodniły w środę stanowisko negocjacyjne w rozmowach z Polską na temat rolnictwa. Nie ma w nim odpowiedzi na polski postulat udziału w korzyściach finansowych ze wspólnej polityki rolnej.
Z rezerwą Piętnastka ustosunkowała się także do innego wniosku Polski - przyznania okresów przejściowych w dostosowaniu produkcji mleka i mięsa do standardów UE.
Nasz kraj wystąpił o 2-4 letnie okresy przejściowe na dostosowanie unijnych norm sanitarnych w produkcji wyrobów mleczarskich i mięsnych. Wyroby nie spełniające wysokich wymogów UE byłyby sprzedawane tylko w Polsce.
UE chciałaby jednak najpierw uzyskać informacje, ilu zakładów dotyczyłby taki wyjątek i co polskie władze zamierzają uczynić, by towary nie spełniające unijnych norm nie przedostawały się do innych państw członkowskich.
UE odrzuciła także polski postulat klauzuli ochronnej, która przez pierwsze pięć lat członkostwa umożliwiałaby Polsce przywracanie ceł, gdyby import z państw członkowskich zagroził naszemu rynkowi. Takie rozwiązanie kłóci się z zasadami wspólnego rynku - oświadczyła Piętnastka.
W stanowisku nie ma także konkretnej odpowiedzi w sprawie limitów produkcyjnych, które w Unii stanowią podstawę obliczania dopłat rolnych. Polska chce, by jej limity oprzeć na wynikach z pierwszej połowy lat 90., gdy produkcja rolna była stosunkowo wysoka. Unia sygnalizuje jednak, że interesuje ją wyłącznie okres 1995-99 i żąda dostarczenia dokładnych danych o powierzchni zasiewów, wysokości produkcji i pogłowia z ostatnich pięciu lat. (mp)

dyqzwfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyqzwfa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj