NBP popiera plan MF naprawy finansów publicznych
NBP popiera przedstawiony przez resort finansów
plan naprawy finansów publicznych i nie kwestionuje
przedstawionych przez MF założeń makroekonomicznych na 2002 rok -
wynika z listu NBP do premiera, do którego dotarła PAP.
16.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Wprowadzenie proponowanych przez Ministerstwo Finansów działań jest niezbędne dla zapobieżenia kryzysowi finansów publicznych, który miałby bardzo negatywne skutki dla rozwoju gospodarki - napisano w liście, przekazanym PAP przez źródło chcące zachować anonimowość.
W liście podpisanym przez prezesa NBP Leszka Balcerowicza, bank centralny przedstawił rządowi swoje stanowisko wobec założeń do budżetu na 2002 rok.
Poziom deficytu budżetu państwa w 2002 roku nie powinien przekroczyć ok. 30 mld zł, a deficyt ekonomiczny sektora finansów publicznych powinien być znacząco niższy niż w 2001 roku - napisano w liście.
We wtorek Ministerstwo Finansów przedstawiło członkom rządu założenia do budżetu na 2002 rok z prognozą wzrostu PKB o 1,7-2,9% i inflacją średnioroczną na poziomie 4,8-5,4%.
W opinii NBP trwały i szybki rozwój gospodarki wymaga zdecydowanego ograniczenia deficytu finansów publicznych poprzez ograniczenie wydatków, a nie drogą podwyższania podatków.
NBP opowiada się za rezygnacją z wprowadzenia podatku importowego. Bezpośrednimi negatywnymi skutkami wprowadzenia tego podatku byłoby bowiem obniżenie wiarygodności międzynarodowej naszego kraju oraz zwiększenie presji inflacyjnej - napisano.
Jednocześnie NBP zaproponował rządowi rozważenie dodatkowych źródeł oszczędności, m.in. przeprowadzenie reformy systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych, zmniejszenie dotacji na restrukturyzację górnictwa i hutnictwa przez racjonalizację systemu osłon, racjonalizację systemu refundacji leków, zmianę systemu przyznawania rent, likwidację większości agencji i funduszy pozabudżetowych. (mp)