800 plus nie dla wszystkich? Wyraźny głos z ministerstwa

Eksperci coraz częściej nawołują do zmiany w świadczeniu rodzinnym 800 plus. Wśród proponowanych rozwiązań pojawia się próg dochodowy, świadczenie na drugie i kolejne dziecko czy pieniądze tylko dla pracujących rodziców. - W tej chwili nie ma planowanych żadnych zmian - uspokaja ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zmiany w 800 plus? Głos z ministerstwa/ Zdj. ilustracyjne
Zmiany w 800 plus? Głos z ministerstwa/ Zdj. ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Justyna Lasota-Krawczyk

W październiku do Sejmu wpłynęło sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy o 500 plus na przestrzeni 7 lat (2016-2023). Z rządowej analizy wynika, że wprowadzenie świadczenia wychowawczego miało "zdecydowany wpływ" na ograniczenie ubóstwa wśród dzieci, jednak znikomy wpływ na dzietność.

W tym roku świadczenie zostało podniesione do 800 złotych miesięcznie, co miało m.in. przeciwdziałać skutkom inflacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy żyją coraz biedniej? Szczere reakcje mieszkańców Podlasia

Eksperci nawołują do zmiany

- Należy zastanowić się nad jego przebudowaniem. Same świadczenia rodzinne o charakterze pieniężnym, takie jak 800 plus, zdominowały politykę rodzinną, a wydaje się, że inne kraje postawiły raczej na podnoszenie jakości usług publicznych i zwiększenie do nich dostępności - stwierdził w rozmowie z PAP Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych zauważając, że założenia demograficzne programu nie zostały zrealizowane.

Zdaniem eksperta należy skupić się przede wszystkim na budowie żłobków i przedszkoli oraz podnoszeniu standardów usług opiekuńczych.

Przyznał jednocześnie, że niepokojące są plany rządu, by w kolejnych latach nie waloryzować wysokości świadczenia wychowawczego. - W zależności od poziomu inflacji i poziomu rozwoju gospodarczego, będzie to miało bezpośrednie przełożenie na ponowny wzrost ubóstwa wśród dzieci - ocenił Owczarek.

Głos z ministerstwa

O ewentualne zmiany w 800 plus dziennikarze "Super Expressu" zapytali Agnieszkę Dziemanowicz- Bąk. "Sytuacja budżetowa nie jest łatwa, brakuje pieniędzy m.in. na służbę zdrowia. Czy w związku z tym stać nas na wypłacanie 800 plus dla wszystkich obywateli? W tym tych najbogatszych?" - pytali ministrę rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Nie, nie planuję zmian. 800 plus jest świadczeniem, które pomaga polskim rodzinom w sensie finansowym. Nie ma co się łudzić, że 800 plus ma istotny wpływ na demografię, bo tak nie jest. Ale już na zasobność portfela, na walkę z ubóstwem, na ograniczanie ryzyka popadnięcia w ubóstwo jak najbardziej tak. Ja jestem lewicową ministrą polityki społecznej i nie ma takiej możliwości, żebym zgadzała się na te – na szczęście nie zgłaszane na serio przez jakieś liczące się siły – pomysły, żeby takie programy ograniczać. Bo one się przyjęły, one są potrzebne, pełnią ważną funkcję, a polskie rodziny zasługują na wsparcie - zapewniła Dziemanowicz-Bąk.

Zaapelowała też do koalicjantów, żeby zrezygnowali z szukania oszczędności w programach socjalnych. Przyznała również, że brak zmian w świadczeniu obejmuje też brak planów rewaloryzacji w najbliższym czasie.

Źródło: "Super Express", PAP, WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (233)