Trwa ładowanie...

Nawalny zmarł w kolonii karnej "Wilk polarny". Jego ostatnie nagranie, dzień przed śmiercią

Zarząd służby więziennej Rosji powiadomił w piątek, że Aleksiej Nawalny, lider opozycji antykremlowskiej, uważany za najważniejszego oponenta prezydenta Rosji, Władimira Putina, zmarł w łagrze. W sieci dostępne jest ostatnie nagranie z Nawalnym.

Nawalny nie żyje. Ostatnie nagranieNawalny nie żyje. Ostatnie nagranieŹródło: Twitter
dyolm1f
dyolm1f

Nawalny od grudnia przebywał w kolonii karnej "Wilk polarny" za kołem podbiegunowym.

- Aleksiej Nawalny był przetrzymywany w trudnych warunkach, zabraniano mu dostępu do lekarzy i stworzono warunki, w których de facto powoli umierał. To pokazuje, że od początku taki był plan; zamordowany przez kremlowski reżim - mówił w piątek PAP dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny uczestniczył na początku stycznia, za pośrednictwem łącza wideo, w posiedzeniu sądu w Kowrowie. Było to pierwsze nagranie potwierdzające fakt osadzenia polityka w kolonii karnej w Charpie na północy Rosji - powiadomił niezależny rosyjski portal Mediazona.

Ostatnie nagranie Nawalnego

15 lutego natomiast pojawiło się nagranie, na którym widzimy Nawalnego ostatni raz przed śmiercią.

Kolonia IK-3, zwana "Wilkiem polarnym", znajduje się w północnym mieście Charp, około 1900 km na północny wschód od Moskwy. Jest określana jako jedno z najsurowszych więzień w Rosji, a większość przetrzymywanych w nim więźniów była skazana za poważne przestępstwa.

dyolm1f

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aleksiej Nawalny nie żyje. Opublikowano ostatnie nagranie opozycjonisty

W rozmowie wideo z dziennikarzami Nawalny wydawał się być w dobrym humorze i żartował, że nie otrzymał jeszcze żadnej poczty świątecznej, ponieważ znajdował się "dość daleko".

Nawalny - "wróg numer jeden" Putina

Aleksiej Nawalny to najważniejsza postać rosyjskiej opozycji i wróg numer jeden Władimira Putina. Miał 47 lat. 14 lutego rzeczniczka Nawalnego, Kira Jarmysz informowała, że więzień polityczny po raz 27. został umieszczony w karcerze.

dyolm1f

W styczniu minęły trzy lata odkąd Nawalny został aresztowany i uwięziony po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia, przeprowadzonej najpewniej przez rosyjskie służby specjalne. Władze wszczęły wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie na ponad 30 lat pozbawienia wolności.

25 grudnia 2023 roku współpracownicy Nawalnego ogłosili, że opozycjonista został przewieziony do kolonii karnej nr 3 w miejscowości Charp w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na północy Rosji. Wcześniej Nawalny był osadzony w kolonii karnej w Mielechowie w obwodzie włodzimierskim, około 250 km na wschód od Moskwy.

Źródło: PAP/WP/X

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyolm1f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dyolm1f
Więcej tematów