Trwa ładowanie...
dpo3d7m

Nauman: firmy farmaceutyczne obniżą ceny leków

Wiceminister zdrowia Aleksander Nauman potwierdził w Polskim Radiu, że część firm farmaceutycznych zgodziła się na obniżenie cen leków. Niektórzy producenci proponują obniżenie cen nawet o 30%. W Polsce ceny leków są wyższe nawet od tych w Europie Zachodniej od 30 do 300% - poinformował wiceminister.

Share
dpo3d7m

Aleksander Nauman powiedział w radiowych Sygnałach Dnia, że Ministerstwo Zdrowia tworząc listę leków refundowanych nie chce robić oszczędności, lecz utrzymać wydatki z poprzedniego roku. Dodał, że lista leków refundowanych nie została jeszcze zamknięta.

Jerzy Garlicki ze Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych zauważył, że podczas gdy z nowych list refundacyjnych Ministerstwa Zdrowia ma zniknąć ponad 380 preparatów, na ich miejsce nie pojawił się od 4 lat żaden nowy lek. Polski pacjent dopłaca prawie 60% do ceny leków, podczas gdy pacjenci w Europie Zachodniej dopłacają około 40% - powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Firm Farmaceutycznych w Polsce.

Zdaniem Garlickiego powinien zostać wprowadzony bardziej przejrzysty system negocjacji między Ministerstwem Zdrowia a firmami farmaceutycznymi, co mogłoby doprowadzić do większego obniżenia cen leków.(miz)

dpo3d7m

Podziel się opinią

Share
dpo3d7m
dpo3d7m
Więcej tematów