Naukowcy z Łodzi zbadają wodę w Chinach
Łódzcy naukowcy zmierzą się z plagą sinic i chorobotwórczych bakterii w największym sztucznym akwenie na Ziemi - zaporowym zbiorniku Trzech Przełomów na rzece Jangcy w Chinach.
Umowę w tej sprawie podpisali w Chinach przedstawiciele Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii UNESCO PAN w Łodzi i UŁ.
Zapora Trzech Przełomów to elektrownia wodna. Ale zbiornik jest też źródłem wody pitnej. Niestety, uniemożliwiają to groźne drobnoustroje, które rozmnożyły się ponad miarę. - Naszym zadaniem będzie pokonanie tego problemu - mówi ekohydrolog dr Iwona Wagner. Naukowcy z UŁ mają rozpocząć badania wiosną.
Nasi hydrolodzy będą próbowali skorzystać z doświadczenia zdobytego podczas ekologicznego oczyszczania m.in. zbiorników w Arturówku. Łodzianie wykorzystywali do tego m.in. rośliny rosnące nad brzegiem.
Chińczycy poprosili ich o pomoc podczas forum naukowego. Dorobek łódzkich hydrologów zaprezentował tam dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii UNESCO w Łodzi, prof. Maciej Zalewski.