Trwa ładowanie...
d3u6lok
26-04-2006 22:15

Naukowcy protestują ws. zmian podatkowych

Petycję z prośbą o wycofanie się z projektu zmian w podatkach, dotyczących praw autorskich przekazał premierowi Komitet na Rzecz Rozwoju Nauk w Polsce. Pod pismem podpisało się ponad dziewięć tysięcy naukowców z całej Polski.

d3u6lok
d3u6lok

Zdaniem naukowców, ogłoszony przez wicepremier Zytę Gilowską projekt likwidacji 50% odpisu na koszty uzyskania przychodu z tytułu praw autorskich od pierwszego stycznia 2007 r. przyniesie pogorszenie warunków życia i pracy środowiska badaczy. "Obciążenia podatkowe dla tej grupy wzrosną dwu lub nawet trzykrotnie" - napisano w petycji.

Naukowcy argumentują w petycji, że zmiany spowodowałyby obniżenie ich dochodów netto w kolejnych latach średnio o kwotę jednej miesięcznej pensji w porównaniu do 2005 r. Ci, którzy zarabiają więcej, wychodząc powyżej progu podatkowego 30%, straciliby półtora miesięcznej pensji w skali roku.

Jak szacują autorzy petycji, średnio uposażony naukowiec straci minimum dwa tysiące zł. rocznie.

Naukowcy dodają, że przy niskich nakładach na naukę sami ponoszą liczne koszty związane z zawodem, w tym koszty zakupu niezbędnej literatury, komputerów itp.

Uważają, że pogorszenie sytuacji w sferze nauki doprowadzić może do osłabienia, czy wręcz zaniku różnych specjalności naukowych.

Przypominają ponadto, że Polska na badania naukowe przeznacza nakłady rzędu 0,6% PKB, podczas gdy średnie nakłady w Unii są ponad trzykrotnie wyższe.

Naukowcy proszą premiera "o wycofanie się z tego niefortunnego pomysłu".

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj