Trwa ładowanie...
d2hdclc
08-12-2008 12:25

Naukowcy pomylili się - jesteśmy starsi o 80 tys. lat?

Ludzie współcześni mogli wyewoluować 80 tys. lat wcześniej niż dotąd przypuszczano. Badania na ten temat opublikowane zostały w grudniowym numerze pisma "Geology".

d2hdclc
d2hdclc

Na wcześniejsze pojawienie się człowieka współczesnego wskazywałyby narzędzia znalezione w Etiopii. Odkryto je jeszcze w latach 70. XX w. na stanowisku Gademotta w Dolinie Ryftowej. Jednak dokładne datowanie, metodą argonową, przeprowadzono dopiero w tym roku.

Okazało się, że narzędzia są dużo starsze niż najstarsze znane kości Homo sapiens, pochodzące sprzed 195 tys. lat. Naukowcy ustalili, że warstwa popiołu wulkanicznego, w której znaleziono narzędzia, ma wiek 276 tys. lat.

Jak wyjaśnia współautor badań, Paul Renne z Centrum Geochronologii przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, duża część narzędzi to niewielkie ostrza, wykonane techniką, która wymagała złożonych funkcji poznawczych i sprawności manualnej.

Gademotta było atrakcyjnym miejscem do osiedlania się ze względu na bliskość jeziora i łatwy dostęp do źródeł twardego czarnego szkła wulkanicznego - obsydianu, który jest doskonałym surowcem do wykonywania narzędzi.

Problemem dla badaczy jest jednak brak kości Homo sapiens na stanowisku archeologicznym. Dlatego nie można w całą pewnością stwierdzić, że to ludzie wykonali te narzędzia. Niektórzy badacze spekulują, że ich twórcami mogli być przedstawiciele innego gatunku należącego do rodzaju Homo.

d2hdclc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hdclc
Więcej tematów