Naukowcy opracowali mapę przestępczości na Śląsku
Pod adresem www.crimi.pl działa już
internetowa mapa przestępczości w aglomeracji śląskiej. Pierwszy
tego typu projekt w Polsce zrealizowali prawnicy z Uniwersytetu
Śląskiego i Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.
Na mapie można sprawdzić, gdzie i kiedy doszło do kradzieży, rozboju czy włamania oraz ile razy interweniowała policja. Pomysłodawcy i wykonawcy portalu liczą, że pozwoli to na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, lepszą kontrolę pracy policji i poprawę relacji policji z mieszkańcami.
Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Zygmunt Tobor i szef śląskiej policji mł. insp. Zbigniew Stawarz podpisali porozumienie w sprawie dostarczania przez policję danych do portalu.
Obecny na uroczystości wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna chwalił pomysł. Dodał, że jeśli się przyjmie, powstanie podobna mapa, która obejmie cały kraj.
Ideą systemu crimi jest prezentowanie na mapach dostępnych w internecie znaczników, informujących o rodzaju i czasie popełnienie podstawowych rodzajów przestępstw. Każdy rodzaj przestępstwa jest zaznaczony w innym kolorze. Można wybrać konkretną kategorię przestępstw, czas i miejsce jego popełnienia. Każde z nich jest opatrzone numerem i nazwą jednostki policji, która zajmuje się sprawą.
Schetyna powiedział, że swoją obecnością na uroczystości chciał zaznaczyć, jaką wagę rząd przywiązuje do takich projektów. To nie jest tylko kwestia statystyk, to jest kwestia dużo ważniejsza - budowa poczucia tego, że ludzie czują się bezpieczni - oświadczył.
Cieszę się, że możemy skorzystać z tak dobrych śląskich pomysłów i będziemy się bardzo uważnie przyglądać - dodał wicepremier. Podkreślił, jeżeli portal zadziała, pomoże policji i spowoduje wzrost poczucia bezpieczeństwa, stanie się projektem ogólnopolskim.
Powstanie crimi.pl sfinansowała Unia Europejska. Schetyna liczy, że środki unijne pokryją też budowę takiego systemu w całej Polsce. Wicepremier wyraził zadowolenie, że portal już działa. Zawsze czy często jest tak w Polsce i w polityce, że coś się zaczyna - mam nadzieję panowie, że on będzie działał dalej, a nie, że opuścimy ten piękny uniwersytet, a wy przejdziecie do prac konserwacyjnych. Myślę i głęboko w to wierzę, że naprawdę będzie on funkcjonował - zwrócił się do twórców.
Podobne mapy uruchomiono w różnych krajach. Najbardziej chwalona jest mapa przestępczości Chicago. Program crimi zrealizowano w oparciu o chicagowską szkołę socjologii, dla której charakterystyczne jest wbijanie na mapie miasta różnokolorowych szpilek, obrazujących różne zjawiska społeczne.