Naukowcy nie radzą sobie z offsetem
Środowisko naukowe nie radzi sobie z przekonywaniem amerykańskiej strony umowy offsetowej, że warto inwestować w polskie projekty badawczo-rozwojowe - mówił minister nauki Michał Kleiber na wtorkowym spotkaniu prezydium PAN.
Zdaniem przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych, polscy naukowcy w małym stopniu korzystają z szans, jakie daje im umowa kompensacyjna, związana z zakupem przez Polskę amerykańskich samolotów F-16. "Ciągle mamy mało propozycji z obszaru badań i rozwoju, które byłyby atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych" - ocenił.
Kleiber przyznał, że wszystkie nasze propozycje mają mniejsze szanse realizacji niż te, które oferuje grupa Lockheed Martin i współpracujące z nią firmy. Minister przypomniał założenia umowy offsetowej, która zakłada, że pomysły inwestycji przedkłada kontrahent zagraniczny, ale podkreślił, że Polacy także mogą składać swoje propozycje.
Zdaniem przewodniczącego KBN, polskie pomysły inwestycyjne w sektorze badawczo-rozwojowym nie mają charakteru biznesowego i w efekcie nie przekładają się na język umów kompensacyjnych.
Zdaniem ministra, uczeni mają "dramatyczny, ale nieunikniony wybór: albo zrezygnować z tych środków, i robić swoje po staremu, albo podjąć próbę dostosowania się do nowych możliwości".(ck)