Trwa ładowanie...
d34emy7

Naukowcy na wielkim strychu kościoła św. Doroty we Wrocławiu

Strych kościoła świętej Doroty we Wrocławiu ma ponad 24 metry wysokości i 43 metry długości – zmieściłaby się na nim duża kamienica. Naukowcy z grupy imodos, zawiązanej przy Instytucie Budownictwa na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, badają odkształcalność konstrukcji olbrzymiej około 650-letniej więźby dachowej - podaje Urząd Miejski na swojej stronie.

Share
d34emy7

Niesamowite miejsce. Zapraszamy na strych kościoła Świętej Doroty - ma ponad 24 metry wysokości i 43 metry długości, zmieściłaby się na nim duża kamienica!

Kilka lat temu wymieniono całe pokrycie, ale konstrukcję więźby dachowej zachowano. Tylko w niektórych miejscach wzmocniono lub wymieniono zniszczone elementy. Szacuje się, że konstrukcja w 80 procentach jest oryginalna.

Aby znaleźć się na strychu, trzeba pokonać 102 kamienne schody. Ale to nie wszystko. Schody prowadzą nad prezbiterium, gdzie strych ma ok. kilkanaście metrów wysokości. Następnie trzeba przejść nad nawami - dopiero wtedy zobaczymy rozciągającą się na wysokość siedmiu pięter potężną konstrukcję złożoną z setek olbrzymich belek.

Specjaliści z Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego podkreślają, że zarówno konstruktorzy jak i wykonawca dachu byli "fachowcami najwyższej klasy".

Strych będzie udostępniony małym grupom turystów - przynajmniej takie są plany. Jednak póki co nie padają żadne możliwe daty.

d34emy7

Podziel się opinią

Share
d34emy7
d34emy7
Więcej tematów