Nauczyciele obchodzą dziś swoje święto
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela. We wszystkich szkołach będą organizowane uroczyste apele, podczas których nauczyciele będą oznaczani i nagradzani przez swoich przełożonych, a uczniowie będą im wręczać kwiaty i upominki.
Nauczyciele to jedyna grupa zawodowa, która w czasie rządów Donalda Tuska otrzymała podwyżki - średnio o 40%. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zwraca jednak uwagę, że te podwyżki były wyrównaniem wieloletnich zaległości, a te wynagrodzenia i tak nadal są niskie. Dla przykładu podaje, że zarobki nauczyciela stażysty to 1300 złotych na rękę, co skutecznie zniechęca młodych ludzi do robienia kariery w tym zawodzie. Zarobki nauczycieli w Europie Zachodniej są kilkakrotnie wyższe.
Minister edukacji Katarzyna Hall podczas swojego urzędowania dołożyła nauczycielom dwie godziny pracy, które powinni wykorzystywać na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Tymczasem z raportu opublikowanego przez OECD wynika, że polscy nauczyciele spędzają przy tablicy 489 godziny rocznie, co daje 2 godziny i 42 minuty dziennie. Średnia europejska wynosi 779 godzin.
Zdaniem Sławomira Broniarza dane te nie uwzględniają rzeczywistego czasu poświęcanego przez pedagogów: Z danych Instytutu badań Edukacyjnych wynika, że polski nauczyciel na pracy z uczniem może spędzać nawet do 30 godzin tygodniowo, a do tego należy doliczyć czas związany z dokształcaniem się, biurokracją i przede wszystkim przygotowywaniem się kolejnych zajęć.
Minister Hall zwraca uwagę, że ostatnio zmieniają się warunki pracy nauczycieli. Szkoły są coraz lepiej wyposażone, a rozwojowi uczniów sprzyjają mniej liczne klasy. W szkołach podstawowych jest to już niewiele ponad 20 dzieci w klasie. Zwraca jednak uwagę, że do Polski zbliża się potężny problem demograficzny związany ze spadającą liczną dzieci w rocznikach.
W Polsce nadal jest ponad pół miliona nauczycieli, podczas gdy liczba uczniów w szkołach w ciągu kilkunastu lat zmalała o ponad milion. Zdaniem Sławomira Broniarza problem demograficzny jest największym wyzwaniem nadchodzących lat. Jego zdaniem można pomyśleć o zaangażowaniu nauczycieli w prace z dorosłymi, osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. Musieliby mieć jednak zagwarantowane świadczenia z tytułu zatrudnienia w szkole.
Dziś minister edukacji Katarzyna Hall wręczy odznaczenia państwowe i medale komisji edukacji narodowej osobom zasłużonym dla oświaty. Uroczystość w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpocznie się o godzinie 12:00.
Dzień Edukacji Narodowej ustanowiono 28 lat temu. Wcześniej przez dziesięć lat nosiło nazwę Dnia Nauczyciela. Obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 roku.