ycipk-1xbdqz

Nauczyciele mają poważne problemy po strajku. Składają wnioski do ZNP

Wielu strajkujących nauczycieli alarmuje, że przez udział w proteście mają poważne problemy finansowe. Chodzi o to, że za czas strajku nie przysługują im wynagrodzenia. Właśnie zaczęli wysyłać wnioski o zapomogi do Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lider strajku nauczycieli Sławomir Broniarz.
Lider strajku nauczycieli Sławomir Broniarz. (Forum)
ycipk-1xbdqz

Strajk nauczycieli zakończył się dla wielu protestujących poważnymi problemami. Zgodnie z prawem, za okres gdy nie wywiązywali się ze swoich obowiązków służbowych, nie należały im się wynagrodzenia.

"Dostałem 777 zł" - grzmiał jeden z nauczycieli i pytał, jak ma "przeżyć" za taką kwotę do końca miesiąca. Byli jednak i tacy, którzy na początku maja dostali przelew na kwotę 355 złotych.

ycipk-1xbdqz

Nie dziwi zatem, że po otrzymaniu śmiesznie niskich pensji, nauczyciele zaczęli dopytywać o pieniądze zebrane przez Komitet Społeczny "Wspieram Nauczycieli". W końcu każdy kolejny milion złotych był szeroko opisywany przez media.

Ostatecznie na koncie znalazło się niemal 8 mln zł. Kwota niebagatelna, ale podzielenie jej przez 600 tys. (o tylu strajkujących na początku strajku mówił przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz - red.) daje kwotę niespełna 14 zł. Pedagodzy byli załamani.

Zobacz także: Burza po słowach Wałęsy o UE. Tarczyński ironicznie o byłym prezydencie

ycipk-1xbdqz

Teraz nauczyciele, którzy otrzymali niższe wynagrodzenie za czas strajku, mogą już składać wnioski o zapomogi do Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Mają na to 3 miesiące. Żeby otrzymać zapomogę trzeba spełnić dwa warunki - znajdować się w trudnej sytuacji materialnej i nie otrzymać pieniędzy za czas strajku.

Co ważne, nie jest to specjalna forma wsparcia "strajkowego", ale zapomoga z "Funduszu specjalnej pomocy", o którą związkowcy mogą ubiegać się choćby w razie poważnej choroby.

Z kolei nauczyciele, którzy nie są członkami ZNP, powinni pobrać wniosek ze strony internetowej związku zawodowego. Następnie go wypełnić i złożyć w najbliższym biurze organizacji.

ycipk-1xbdqz

Pieniądze będzie rozdzielać komitet społeczny, który postanowił, że zapomogi w wysokości 500 złotych do końca maja dostaną pedagodzy, którzy strajkowali co najmniej 9 dni i dlatego znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Źródło: Money.pl, RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-1xbdqz
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1xbdqz

ycipk-1xbdqz
ycipk-1xbdqz