Trwa ładowanie...
d1gwjfs

Nauczyciele mają poważne problemy po strajku. Składają wnioski do ZNP

Wielu strajkujących nauczycieli alarmuje, że przez udział w proteście mają poważne problemy finansowe. Chodzi o to, że za czas strajku nie przysługują im wynagrodzenia. Właśnie zaczęli wysyłać wnioski o zapomogi do Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lider strajku nauczycieli Sławomir Broniarz.
Lider strajku nauczycieli Sławomir Broniarz. (Forum)
d1gwjfs

Strajk nauczycieli zakończył się dla wielu protestujących poważnymi problemami. Zgodnie z prawem, za okres gdy nie wywiązywali się ze swoich obowiązków służbowych, nie należały im się wynagrodzenia.

"Dostałem 777 zł" - grzmiał jeden z nauczycieli i pytał, jak ma "przeżyć" za taką kwotę do końca miesiąca. Byli jednak i tacy, którzy na początku maja dostali przelew na kwotę 355 złotych.

d1gwjfs

Nie dziwi zatem, że po otrzymaniu śmiesznie niskich pensji, nauczyciele zaczęli dopytywać o pieniądze zebrane przez Komitet Społeczny "Wspieram Nauczycieli". W końcu każdy kolejny milion złotych był szeroko opisywany przez media.

Ostatecznie na koncie znalazło się niemal 8 mln zł. Kwota niebagatelna, ale podzielenie jej przez 600 tys. (o tylu strajkujących na początku strajku mówił przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz - red.) daje kwotę niespełna 14 zł. Pedagodzy byli załamani.

Zobacz także: Burza po słowach Wałęsy o UE. Tarczyński ironicznie o byłym prezydencie

Teraz nauczyciele, którzy otrzymali niższe wynagrodzenie za czas strajku, mogą już składać wnioski o zapomogi do Związku Nauczycielstwa Polskiego.

d1gwjfs

Mają na to 3 miesiące. Żeby otrzymać zapomogę trzeba spełnić dwa warunki - znajdować się w trudnej sytuacji materialnej i nie otrzymać pieniędzy za czas strajku.

Co ważne, nie jest to specjalna forma wsparcia "strajkowego", ale zapomoga z "Funduszu specjalnej pomocy", o którą związkowcy mogą ubiegać się choćby w razie poważnej choroby.

Z kolei nauczyciele, którzy nie są członkami ZNP, powinni pobrać wniosek ze strony internetowej związku zawodowego. Następnie go wypełnić i złożyć w najbliższym biurze organizacji.

Pieniądze będzie rozdzielać komitet społeczny, który postanowił, że zapomogi w wysokości 500 złotych do końca maja dostaną pedagodzy, którzy strajkowali co najmniej 9 dni i dlatego znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

d1gwjfs

Źródło: Money.pl, RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gwjfs

Podziel się opinią

Share

d1gwjfs

d1gwjfs
Więcej tematów