Trwa ładowanie...
d2e4m1o
26-02-2008 00:40

Nauczanie o Holokauście nie podoba się Anglikom i Francuzom

Martyrologia Żydów podczas ostatniej wojny i pamięć o niej stały się nagle ważnym problemem całej Europy. Nowe pomysły nauczania o Holokauście pojawiły się ostatnio w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Polsce. W pierwszych dwóch krajach budzą kontrowersje - zauważa dziennik "Polska".

d2e4m1o
d2e4m1o

Zaczęło się w Wielkiej Brytanii, gdzie rządzący laburzyści wpadli na pomysł wysyłania uczniów na wycieczki szkolne do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Szef brytyjskiej opozycji David Cameron stwierdził, że pomysł ten jest kosztowną polityczną sztuczką. Według torysów, wyjazd będzie kosztował 100 funtów od ucznia. Protestując przeciwko wyjazdom do Auschwitz, Cameron zadarł z organizacjami żydowskimi, które oskarżyły go o antysemityzm.

Również prezydent Francji Nicolas Sarkozy stanął niedawno pod pręgierzem opinii publicznej. Tym razem nie za lekceważenie, ale za nadmierne podnoszenie kwestii Holokaustu w szkole. Sarkozy, który sam ma żydowskie korzenie, podczas wizyty w jednej z francuskich szkół przedstawił uczniom swój plan. Każde 10-letnie dziecko powinno wybrać i opracować jedną z historii 11 tys. żydowskich dzieci z Francji, które zginęły z rąk nazistów.

Poznanie rówieśnika o podobnych zainteresowaniach i nadziejach pomoże zrozumieć uczniom tragedię Holokaustu - wyjaśnił Sarkozy, na którego zaraz posypały się gromy. Protestowali rodzice i nauczyciele. Prezydent chce obarczyć 10- latków emocjonalnym ciężarem ponad ich siły - mówi Patrick Gonthier z francuskiego związku nauczycieli.

Echa tych sporów docierają także do Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Uczniowie z gimnazjów we Wrocławiu, Kłobucku, Łowiczu i Tarnowie właśnie zaczynają testować duński komiks o Holokauście pod tytułem "Poszukiwanie". Ten sam komiks testowany jest także przez uczniów w Niemczech. Wkrótce dołączą do nich też dzieci z węgierskich szkół.

Po lekturze komiksu uczniowie omówią go z nauczycielami - mówi gazecie dr Piotr Trojanowski z Centrum Polsko-Niemieckiego, które przeprowadza całą akcję we współpracy z Muzeum w Auschwitz.

"Poszukiwanie" to kolejna, po komiksie o Powstaniu Warszawskim, Solidarności i Czerwcu '56, próba uczenia historii w obrazkach - odnotowuje dziennik "Polska". (PAP)

d2e4m1o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e4m1o
Więcej tematów