Nauczanie hybrydowe. Na czym polega ten rodzaj nauki?
Przy pierwszej fali pandemii dzieci, rodzice oraz nauczyciele zobaczyli, jak wygląda nauczanie zdalne. Od września uczniowie normalnie wrócili do nauki w szkołach. W czwartek 15 października rząd podjął decyzję, że w żółtych strefach szkoły przechodzą w tryb nauki hybrydowej.
W czwartek 15 października rząd podjął decyzję, że w żółtych strefach szkoły przechodzą w tryb nauki hybrydowej. Jak będzie wyglądała szkoła hybrydowa? Nowe obostrzenia weszły w życie od soboty 17 października, jednak w praktyce uczniowie dopiero od poniedziałku będą uczyć się w nowym trybie.
Nauka hybrydowa. Co to dokładnie oznacza?
Nauka hybrydowa bywa nazywana mieszanym albo półzdalnym trybem nauki. Polega on po prostu na tym, że uczniowie część zajęć odbywają w szkole z nauczycielem, a częściowo pracują w domu, opierając się na materiałach elektronicznych zapewnionych przez pedagogów.
Tryb hybrydowej nauki może odbywać się na różne sposoby. Zależy to od decyzji dyrektora danej szkoły. Niektóre placówki przyjmują rozwiązanie, według którego uczniowie przychodzą do szkoły co drugi dzień — klasa dzielona jest na dwie grupy, które mają się ze sobą mijać. Nauczyciel prowadzi w szkole zajęcia dla części uczniów i transmituje je, by reszta klasy mogła uczestniczyć w lekcji online.
Każdy dyrektor dostosowuje zasady trybu hybrydowego do możliwości swojej szkoły i potrzeb uczniów. Wszystkie zasady łączy jednak połączenie pracy w domu z uczestniczeniem w zajęciach w szkole.
Nauczanie zdalne w czerwonej strefie
W czasie konferencji, która odbyła się 15 października, premier Mateusz Morawiecki opowiedział o zmianach, jakie czekają uczniów. W szkołach średnich i wyższych we wszystkich miejscach, które znalazły się w czerwonej strefie, nastąpi powrót do nauczania zdalnego.