PolskaNATO zbuduje bazę w Wielkopolsce?

NATO zbuduje bazę w Wielkopolsce?

Czy NATO zainwestuje w wielkopolskim Powidzu kilka miliardów euro w budowę bazy systemu rozpoznania obiektów naziemnych z powietrza, czyli AGS? Wielkopolskie władze mają nadzieję na "wielki skok cywilizacyjny" dla całego regionu - pisze "Głos Wielkopolski".

Inwestycja NATO byłaby olbrzymią szansą szczególnie dla trzech powiatów: gnieźnieńskiego, słupeckiego i wrzesińskiego. Szkopuł w tym, że o lokalizację bazy stara się ośmiu chętnych z innych państw.

W Gnieźnie spotkali się przedstawiciele władz wojskowych, samorządowych województwa i trzech zainteresowanych powiatów, by ustalić wspólną strategię promocji wielkopolskiej bazy i regionu. Przedstawiono też pierwsze prezentacje przeznaczone dla członków NATO-wskiej komisji, która w maju oceniać będzie polską ofertę.

Poprzeczka jest bardzo wysoko ustawiona, bo na terenie niektórych starających się państw już stacjonują Amerykanie - powiedział podczas spotkania w Gnieźnie pułkownik Józef Brzezina z Ministerstwa Obrony Narodowej. Nasze szanse wzrosły. Coraz częściej mówi się o usytuowaniu bazy Sojuszniczego Systemu Obserwacji Obiektów Naziemnych z Powietrza w środkowej Europie, a jeśli tak, to tylko w Powidzu - dodaje Brzezina.

Mamy się czym pochwalić - zapewnia pułkownik Tadeusz Mikutel, dowódca 33 Bazy Lotniczej w Powidzu. - Dysponujemy przede wszystkim angielskojęzyczną kadrą, mamy jeden z najdłuższych w Europie, 3,5-kilometrowy pas startowy. Trudniejsze zadanie mają władze cywilne. Aby swoją ofertą pokonać rywali z ośmiu krajów starających się o lokalizację bazy AGS, muszą pokazać, że możliwe jest w krótkim czasie przystosowanie regionu do wysokich wymagań stawianych przez dowództwo NATO tłumaczy Mikutel.

Według starosty słupeckiego, Michała Pyrzyka, najważniejszą sprawą jest przekonanie komisji oceniające projekty, że w rejonie będzie można szybko wybudować nowe drogi, zaoferować nowoczesne rozwiązania w łączności, postawić wygodne domy dla kadry, zapewnić łatwą komunikację ze światem, a także dobrą opiekę medyczną, dostęp do edukacji oraz przedstawić atrakcyjną ofertę rekreacyjną i kulturalną.

15 maja Powidz i okolice zwiedzą przedstawiciele NATO. Do ich przyjazdu musi być gotowy materiał promocyjny obejmujący prezentację multimedialną i znacznie obszerniejszą formę drukowaną. Część tej prezentacji przedstawiono spotkaniu w Gnieźnie. To musi być reklama Polski, regionu, a na tym tle powiatów gnieźnieńskiego, słupeckiego i wrzesińskiego - przekonywał Wojciech Jankowiak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

O tym gdzie ostatecznie powstanie baza AGS zdecydują szefowie NATO w listopadzie, na szczycie w Rydze. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)