ŚwiatNATO się rozszerza

NATO się rozszerza

W poniedziałek nastąpi w
Waszyngtonie kulminacyjny akt procesu rozszerzenia NATO o siedem
państw członkowskich, największego w 55-letniej historii Sojuszu.
Do NATO, które powstało, by bronić Europy przed komunizmem,
przystąpi siedem dawnych państw komunistycznych - Litwa, Łotwa,
Estonia, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

NATO będzie od tej chwili liczyć 26 członków, a w jego skład wejdą po raz pierwszy państwa, które wcześniej były częścią byłego Związku Radzieckiego. Siedem nowo przyjmowanych państw stanie się w poniedziałek członkami NATO podczas uroczystości w Białym Domu, w której wezmą udział prezydent George W. Bush, sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer oraz premierzy nowo wstępujących państw.

Wcześniej ci ostatni złożą dokumenty potwierdzające ratyfikację Układu zawartego w Waszyngtonie w 1949 r., którego depozytariuszem są Stany Zjednoczone. Formalne "powitanie" nowych członków Sojuszu, z udziałem 26 ministrów spraw zagranicznych państw rozszerzonego Sojuszu, odbędzie się w najbliższy piątek w brukselskiej siedzibie NATO. Uroczystości odbędą się także w stolicach nowych państw członkowskich.

Od 29 marca "40% Paktu Północnoatlantyckiego będą stanowiły dawne państwa komunistyczne, które wzmocnią militarnie całą organizację" - podkreślił ambasador USA przy NATO, Nicholas Burns. "Ich przystąpienie pozwoli nam zmienić mapę Sojuszu i przesunąć jego granice na wschód" - dodał.

Siedmiu nowych członków uczestniczy już w operacjach stabilizacyjnych w Kosowie, Bośni i Afganistanie, a sześciu spośród nich ma swe wojska w Iraku. Łącznie na 26 członków rozszerzonego NATO w Iraku jest obecnych wojskowo 18. Dzięki obecnemu poszerzeniu NATO "zrealizowaliśmy najważniejsze cele strategiczne Sojuszu: po raz pierwszy od setek lat Europa żyje w warunkach pokoju, wolności i demokracji" - powiedział ambasador USA.

Z wyjątkiem Bułgarii i Rumunii nowi członkowie NATO przystąpią 1 maja także do Unii Europejskiej. W poniedziałek prezydent Bush przyjmie w Białym Domu również premierów Albanii, Chorwacji i Macedonii - państw, które deklarują chęć przystąpienia do NATO i nasilają kontakty z Sojuszem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)