NATO rozbroi Ukrainę
W ramach natowskiego programu Partnerstwo dla Pokoju, członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego zdecydowali się pomóc Ukrainie w likwidacji niezliczonej ilości amunicji, małych pistoletów, lekkiej broni i przenośnych systemów obrony przeciwlotniczej Man-Portable Air Defense Systems (MANPADS). To największy jednorazowy projekt rozbrojeniowy w historii NATO.
Inicjatywa demilitaryzacyjna NATO jest odpowiedzią na prośbę Ukrainy o pomoc w eliminacji 133 000 ton amunicji oraz 1,5 miliona małych pistoletów i lekkiej broni. Duża część tego arsenału znajduje się w otwartej przestrzeni i stanowi poważne zagrożenie dla cywilnej ludności i infrastruktury. Bezpieczna destrukcja arsenału ma zapobiec także zagrożeniom wynikającym z ewentualnej proliferacji.
Operacja zostanie wykonana w czterech fazach, w ciągu 12 lat. Jej koszt szacowany jest na 25 milionów euro, a wkład poszczególnych państw członkowskich ma mieć charakter dobrowolny. Pieniądze zostaną wykorzystane na zakupienie nowego sprzętu i poszerzenie możliwości Ukrainy w zakresie demilitaryzacji.
Stany Zjednoczone zgodziły się odegrać rolą przewodzącą w pierwszej fazie projektu. Ma ona potrwać trzy lata i kosztować siedem milionów euro. Jest to pierwszy przypadek w historii NATO, kiedy USA zgodziły się przewodzić programowi realizowanemu w ramach Partnerstwa dla Pokoju. Wsparcie finansowe dla projektu zadeklarowały także Norwegia i Zjednoczone Królestwo.
Polityka "Funduszy Zaufania" (The Trust Fund) jest wdrażana od września 2000 roku. Do tej pory wykonano w jej ramach pięć projektów z czego jeden na Ukrainie. W ramach pierwszego, zrealizowanego w latach 2002-2003 zniszczono 400 000 min przeciwpiechotnych.
Marek Lenarcik
Bruksela
www.global.net.pl