Trwa ładowanie...
d4b1501
IAR

NATO: nuklearne groźby Rosji "nieuzasadnione i niebezpieczne"

Nieuzasadnione i niebezpieczne - tak o nuklearnych planach Moskwy mówi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Chodzi o oświadczenie prezydenta Władimira Putina, że Rosja w tym roku wzbogaci swój arsenał nuklearny o 40 nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (AFP, Fot: MANDEL NGAN)
d4b1501

Zdaniem szefa NATO, tego typu deklaracje potwierdzają kierunek działania Rosji, obserwowany już od jakiegoś czasu: Moskwa inwestuje coraz więcej w obronę - zwłaszcza w arsenał nuklearny - przeprowadza więcej ćwiczeń wojskowych i posługuje się nuklearną retoryką. - Taka nuklearna demonstracja siły ze strony Rosji jest nieuzasadniona, destabilizująca i niebezpieczna - powiedział Stoltenberg. „Odpowiadamy na taką sytuację przez działania mające na celu zapewnienie, że NATO jest Sojuszem, który chroni wszystkich swoich członków przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami” - dodał sekretarz generalny NATO.

Podkreślił, że Rosja staje się coraz pewniejsza siebie, o czym świadczą jej działania na wschodniej Ukrainie. Jens Stoltenberg powiedział, że NATO właśnie w reakcji na takie zachowanie zwiększa swoją gotowość i prowadzi działania odstraszające.

Sekretarz generalny Sojuszu spotkał się we wtorek z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Tematem rozmów było usprawnienie europejskiej polityki bezpieczeństwa. Tym problemem zajmą się też przywódcy państw Wspólnoty na najbliższym szczycie w Brukseli.

d4b1501

Podziel się opinią

Share
d4b1501
d4b1501
Więcej tematów