Trwa ładowanie...
d1pcxtl
d1pcxtl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

NATO: musi zostać przywrócone status quo sprzed konfliktu

Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer powiedział, że Rosja i Gruzja muszą powrócić do status quo sprzed wybuchu konfliktu wokół Osetii Południowej, czyli do stanu sprzed 6 sierpnia, kiedy wybuchły walki w tej zbuntowanej gruzińskiej republice.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1pcxtl

Bardzo ważne jest, aby wszystkie strony wróciły do status quo ante, czyli do sytuacji, jaka obowiązywała do 6 sierpnia - oświadczył Jaap de Hoop Scheffer na konferencji prasowej w Brukseli. Podkreślił też z całą stanowczością, że trzeba respektować suwerenność i terytorialną integralność Gruzji.

Konferencja odbyła się po spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich przy NATO z ambasadorem Gruzji.

Scheffer zapewnił, że złożona na kwietniowym szczycie sojuszu w Bukareszcie obietnica, że Gruzja zostanie pewnego dnia członkiem NATO, wciąż obowiązuje, pomimo walk z Rosją wokół Osetii Południowej.

d1pcxtl

Uważam, że oświadczenie bukareszteńskie obowiązuje. Kraje sojusznicze (NATO) powiedziały w Bukareszcie, że pewnego dnia Gruzja przystąpi do NATO - powiedział Scheffer.

Rosja zdecydowanie sprzeciwia się przystąpieniu Gruzji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Tbilisi wielokrotnie występowało do NATO z apelem o pomoc, którą sojusznicy postanowili szybko rozważyć - zaznaczył Scheffer. Potwierdził, że użycie siły przez Rosję było rozległe i niewspółmierne.

Zastrzegł jednak, że "NATO nie stara się (odegrać) bezpośredniej czy wojskowej roli w tym konflikcie".

d1pcxtl

Podkreślił jednocześnie, że wstrzymanie działań militarnych w Gruzji jest "ważnym pierwszym krokiem", ale nie wystarcza.

Gruzińska minister spraw zagranicznych Eka Tkeszelaszwili anulowała we wtorek wizytę w NATO z powodu sytuacji w kraju. Nie odbyło się też, jak podał Sojusz, spotkanie z ambasadorem Rosji przy NATO Dmitrijem Rogozinem. W Brukseli Tkeszelaszwili miała poinformować o sytuacji w Gruzji.

d1pcxtl

Podziel się opinią

Share

d1pcxtl

d1pcxtl
Więcej tematów