Trwa ładowanie...

NATO: Macedonia dołączy do układu, w środę zostanie podpisany traktat

Kwatera główna NATO poinformowała, że Macedonia dołączy do układu wojskowego. W środę, w Brukseli, dojdzie do podpisania traktatu akcesyjnego, ale żeby Macedonia została pełnoprawnym członkiem NATO, umowa musi być ratyfikowana przez wszystkich członków.

Share
NATO: Macedonia dołączy do układu, w środę zostanie podpisany traktat
Źródło: iStock.com, fot: natanaelginting
d15buyv

NATO: Macedonia dołączy do sojuszu

W środę, w stolicy Belgii, Macedonia podpisze traktat akcesyjny, który umożliwi jej dołączenie do NATO. Dotychczas Grecja blokowała członkostwo Macedonii w NATO. Grecy rościli sobie prawa do nazwy "Macedonia", ponieważ na terytorium ich państwa jest region o takiej samej nazwie.
11 stycznia macedoński rząd przegłosował poprawkę do konstytucji, która zakłada zmianę nazwy państwa na Republikę Macedonii Północnej. Grecja wycofała wtedy swój sprzeciw wobec używania nazwy "Macedonia" przez swojego północnego sąsiada.

W uroczystości podpisania traktatu akcesyjnego weźmie udział minister spraw zagranicznych Macedonii, Nikita Dimitrow, co zostało potwierdzone przez NATO.

NATO: Dołączenie Macedonii musi być ratyfikowane

Aby Macedonia była pełnoprawnym, 30. członkiem NATO, 29 państw obecnie należących do sojuszu musi ratyfikować środowy dokument. Symbolicznie Grecja ma być pierwszym krajem, który formalnie uzna członkostwo Macedonii w NATO. Kwatera główna sojuszu twierdzi, że jeśli proces ratyfikacji będzie przyspieszony, Macedonia może być członkiem układu jeszcze w tym roku.

Z kolei MSZ Rosji uznało, że decyzja władz Macedonii została narzucona z zewnątrz.

NATO zostało utworzone w 1949 roku. Polska jest członkiem sojuszu od 1999 roku. Członkiem NATO może zostać „każde inne państwo europejskie, które jest w stanie realizować zasady niniejszego traktatu i wnosić wkład do bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego”.

d15buyv

Podziel się opinią

Share
d15buyv
d15buyv
Więcej tematów