NATO apeluje do Rosji. Chodzi o pociski atomowe
Wprowadzając nowy system rakietowy, Rosja złamała traktat rozbrojeniowy INF. Stany Zjednoczone zapowiedziały wyjście z umowy. NATO obawia się ponownego wyścigu zbrojeń.
15.07.2019 | aktual.: 15.07.2019 15:22
"Wzywam dziś Rosję do wykorzystania ostatniej szansy i utrzymania przy życiu traktatu INF" - napisał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w artykule opublikowanym w poniedziałek we "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W przeciwnym razie spadnie na nią cała odpowiedzialność za zerwanie umowy rozbrojeniowej, a tym samym za obniżenie stabilności na świecie - ostrzegł sekretarz generalny NATO.
Nasze stanowisko jest jasne - pisze Stoltenberg. Rosja nadal może uratować traktat, który od ponad 30 lat jest gwarantem bezpieczeństwa.
Wina Rosji
Stoltenberg zarzucił Moskwie złamanie podpisanego w 1987 r. traktatu INF (ang. Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces), nakazującego całkowitą likwidację pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Jak wyjaśnia, Rosja opracowała, wyprodukowała i rozlokowała na swoim terytorium nowe rakiety z głowicą nuklearną SSC-8.
"Ten system rakierowy jest ruchomy i łatwo go ukryć. W zasięgu tych rakiet znajdują się niemieckie miasta - Berlin, Frankfurt i Monachium. System redukuje czas potrzebny do ostrzeżenia (o ataku) do kilku minut i obniża próg atomowego konfliktu" - czytamy w "FAZ". Stoltenberg przypomniał, że Stany Zjednoczone od ponad sześciu lat zwracały uwagę na program rosyjskich zbrojeń. Rosja zaprzeczała, by dopiero w zeszłym roku przyznać, że system SSC-8 rzeczywiście istnieje.
Czytaj też: Doradca Kohla Horst Teltschik: Zachód nie obiecywał Gorbaczowowi, że NATO nie rozszerzy się na wschód
"Atak rusofobii". Tusk skrytykowany za wypowiedź o Związku Radzieckim
NATO nie chce wyścigu zbrojeń
Stoltenberg zapowiedział, że Sojusz odpowie na złamanie traktatu przez Rosję. Zastrzegł, że NATO nie ma zamierza rozwijać i stacjonować w Europie rakiet średniego zasięgu. "Nie odpowiemy tym samym na postępowanie Rosji, ponieważ nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń i opowiadamy się za utrzymaniem kontroli zbrojeń, rozbrojeniem i nierozprzestrzenianiem (broni atomowej)" - zapewnił Stoltenberg.
Stany Zjednoczone zapowiedziały w lutym, że opuszczą traktat INF w ciągu sześciu miesięcy, jeżeli Rosja nie powróci do przestrzegania umowy. Termin upływa 2 sierpnia 2019 roku.
Jacek Lepiarz Deutsche Welle