Trwa ładowanie...
drv518f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Nasz Dziennik": Zginęli, bo byli w AK

Jan Domiński, ofiara obławy augustowskiej, "został zatrzymany 26 lipca 1946 r. w sprawie posądzenia o przynależność do Armii Krajowej" - przyznali ostatnio Rosjanie w odpowiedzi na prośbę rodziny zatrzymanego, pisze "Nasz Dziennik".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W lipcu w Sejmie miała miejsce wystawy pt. "Obława Augustowska - Lipiec 1945" przygotowana przez IPN
W lipcu w Sejmie miała miejsce wystawy pt. "Obława Augustowska - Lipiec 1945" przygotowana przez IPN (PAP, Fot: Leszek Szymański)
drv518f

Sformułowanie o zatrzymaniu "w sprawie posądzenia o przynależność do AK" jest w opinii prokuratora Zbigniewa Kulikowskiego, szefa pionu prokuratorskiego IPN Białystok, bardzo istotne. - Bo potwierdza, że obława augustowska była częścią sowieckiego planu zaprowadzenia na ziemiach Polski stalinowskiego, komunistycznego systemu władzy oraz że ta zbrodnia ma charakter ludobójstwa.

Prokuratorzy z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, którzy od kilku lat prowadzą śledztwo w sprawie obławy augustowskiej, są zdania, że podawane rodzinom przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji daty, miejsca i powody aresztowania ich bliskich świadczą o tym, że muszą one być oparte o konkretne dokumenty.

W toku śledztwa polskim prokuratorom udało się ustalić, że w Centralnym Archiwum FSB w Moskwie znajdują się akta 575 śledztw prowadzonych przeciwko osobom zatrzymanym podczas obławy augustowskiej. Wydanie stronie polskiej kopii tych akt "nie wydaje się możliwe" - odpisała Prokuratura Generalna Rosji.

drv518f

Podziel się opinią

Share

drv518f

drv518f
Więcej tematów