NASA: wbić się w jądro komety
Zbadanie jądra komety, to cel jaki postawili naukowcy przed misją Deep Impact (Głębokie Uderzenie), która niedawno została zaaprobowana przez NASA. Ma to być pierwsza misja tego typu w historii badań kosmosu. Naukowcy mają nadzieję, ze dzięki temu uda im się zebrać obszerny materiał dotyczący budowy oraz genezy komet.
Naukowcy przewidują wysłanie na początku 2004 r. dwóch bezzałogowych statków połączonych ze sobą aż do spotkania z kometą Temple 4 lipca 2005 r. Wtedy od statku "matki" odłączy się 350-kilogramowy "impaktor", którego zadaniem będzie zderzenie się z kometą. W jego wyniku - jak przewidują naukowcy - powstanie krater wielkości boiska do piłki nożnej, zaś w przestrzeń kosmiczną zostaną wyrzucone gazy oraz lód z jądra komety.
Uwolniona materia ma zostać następnie sfotografowana i przebadana przez pozostający w przestrzeni statek "matkę", zaś wyniki tych badań zostaną przesłane na Ziemię.
Naukowcy uważają, że komety zbudowane są z materiału (głównie lodu i pyłu) pochodzącego z początkowego okresu formowania się układu słonecznego przed ponad 4,5 mld lat. Kometa Temple została odkryta w 1867 r. Okrąża ona słońce w czasie 5,5 roku. (ajg)