Trwa ładowanie...

NASA przygotowała niepowtarzalny film na temat Słońca

10 lat Słońca w godzinę. Na podstawie zdjęć, jakie SDO, czyli statek kosmiczny NASA wykonał w ciągu 10 lat, powstał film przedstawiający "życie" Słońca.

Share
NASA przygotowała niepowtarzalny film na temat Słońca
Źródło: Pixabay
d3xt8qw

Słońce. Dekada Słońca w godzinnym filmie NASA

10 lat temu NASA wysłała statek SDO w Kosmos. Został on wystrzelony z Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie. Od tamtego czasu krąży on na orbicie wokół Ziemi i wykonuje zdjęcia Słońca. Do tej pory SDO wykonało aż 425 milionów zdjęć Słońca w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu NASA ma 20 milionów gigabajtów danych. Amerykańska agencja kosmiczna postanowiła więc na ich podstawie przygotować film.

Warto dodać, że film powstał z okazji 10-lecia istnienia Obserwatorium Dynamiki Słońca (Solar Dynamics Observatory - SDO) i pokazuje, jak w tym czasie - dzień po dniu - zmieniało się Słońce. Jak zapewnia NASA, SDO nadal będzie obserwować nasze Słońce w nadchodzących latach i dostarczać dalszych informacji na jego temat.

d3xt8qw

Zdjęcia zrobione przez SDO to cenne informacje na temat najbliższej nam gwiazdy i jej działalności w Układzie Słonecznym. Na filmie "Dekada Słońca" widać wiry i wybuchy na Słońcu. Każde z takich zdjęć to uwiecznienie ważnego zjawiska w cyklu Słońca. Na przykład w 13. minucie, której odpowiada data 5 czerwca 2012 r., można zaobserwować tranzyt Wenus przez oblicze Słońca. Więcej podobnych zdarzeń NASA opisuje pod filmem na YouTube.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xt8qw

Podziel się opinią

Share
d3xt8qw
d3xt8qw
Więcej tematów