Trwa ładowanie...
d1iet9z
28-04-2006 13:45

NASA bada zmiany klimatu

Dwa satelity naukowe NASA - CloudSat i CALIPSO - poleciały na orbitę okołoziemską. Mają wykonać pierwsze trójwymiarowe obrazy chmur nad Ziemią oraz badać globalne zmiany klimatu.

d1iet9z
d1iet9z

Start satelitów z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii był wcześniej kilkakrotnie przesuwany. Opóźnienia tłumaczono przyczynami technicznymi lub złymi warunkami pogodowymi. Udało się dopiero za siódmym razem - w piątek o godz. 11.02 (polskiego czasu) z bazy wystartowała amerykańska rakieta Delta 2, wynosząca satelity na orbitę.

CloudSat jest wyposażony w bardzo silny radar, mogący skanować poszczególne warstwy chmur i badać w nich zawartość wody. Naukowcy mają nadzieję, że poznają odpowiedź na podstawowe pytania - w jaki sposób powstają deszcz i śnieg, jakie jest rozmieszczenie opadów na Ziemi oraz jak chmury wpływają na ziemski klimat.

CALIPSO posiada zaś radiometr, specjalną kamerę oraz lidar - instrument służący do wyznaczania przejrzystości powietrza, badania zanieczyszczeń w atmosferze oraz pomiaru ruchów powietrza. Zadaniem tej sondy będą też badania cząsteczek aerozoli. Naukowcy chcą bowiem zrozumieć jaki rzeczywisty wpływ mają one na ziemski klimat.

Oba satelity dołączyły na orbicie (705 km nad Ziemią) do trójki innych satelitów obserwujących naszą planetę - dwóch należących do NASA - Aqua i Aura oraz francuskiego satelity PARASOL. Wspólnie mają stworzyć szczegółowy, trójwymiarowy obraz ziemskiej pogody i zmian klimatycznych.

Zgodnie z planami NASA, satelity mają spędzić na orbicie ok. 3 lat.

d1iet9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iet9z
Więcej tematów