ycipk-2wsmoc

Narodowy Program Trzeźwości. Biskupi chcą, żeby alkohol był dostępny dopiero od 21. roku życia

Narodowy Program Trzeźwości został ogłoszony przez biskupów 13 lutego. Według episkopatu Polacy piją zbyt dużo i zaczynają za wcześnie. Program ma zmniejszyć spożycie alkoholu, "skalę upijania się i akceptacji dla upijania się”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rocznie na osobę przypada ok. 9-10 litrów mocnych alkoholi i 99,5 litra piwa
Rocznie na osobę przypada ok. 9-10 litrów mocnych alkoholi i 99,5 litra piwa (PAP, Fot: ABACA)
ycipk-2wsmoc

W nowym programie Kościół chce również podwyższania cen i radykalnej minimalizacji miejsc sprzedaży, podaje „Super Express”.

- Nie będzie wolności osobistej i narodowej bez trzeźwości Polaków - mówił podczas prezentacji programu bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości.

ycipk-2wsmoc

"Niezbędne jest fizyczne i ekonomiczne ograniczenie nadmiernej dostępności napojów alkoholowych. (...) Państwo powinno komplementarnie i bardziej zdecydowanie korzystać z narzędzia, jakim jest regulacja rynku alkoholowego za pomocą cen i polityki fiskalnej" - czytamy w programie podanym na portalu episkopat.pl.

Chcąc „wypracowania trwałej i powszechnej moralnej sprawności w postaci trzeźwości przez wszystkich” Kościół chce „pełnej abstynencji osób nieletnich i szczególnie wrażliwych na szkody alkoholowe”. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tych założeń ma być wprowadzenie sprzedaży alkoholu dopiero od 21. roku życia.

ZOBACZ TAKŻE: Jak alkohol wpływa na mięśnie?

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podaje, że w Polsce dramatycznie rośnie spożycie alkoholu. Rocznie na osobę przypada ok. 9-10 litrów mocnych alkoholi i 99,5 litra piwa. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych powinno przypadać co najmniej 1000 osób. Dziś średnia dla całej Polski to 273 osoby.

ycipk-2wsmoc

Źródło: episkopat.pl / SuperExpress

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2wsmoc

ycipk-2wsmoc