Trwa ładowanie...
d6ajge1
21-02-2007 13:24

"Napięcia między Islamem i Zachodem nie są wynikiem różnic religijnych"

Napięcia między islamem a Zachodem wynikają przede wszystkim z konfliktów dotyczących wpływów politycznych i interesów, a nie różnic religijnych i kulturowych - wynika z sondażu międzynarodowej agencji badania opinii GlobeScan.

d6ajge1
d6ajge1

Zdaniem większości pytanych, źródłem problemów są nietolerancyjne poglądy reprezentowane przez niektóre grupy społeczne, a nie różnice kultur jako całości.

Wprawdzie w opinii 26% ankietowanych odpowiedzialne za ten stan są fundamentalne różnice kulturowe, ale 58% badanych stwierdza, że to nietolerancyjne mniejszości wywołują konflikty - przy czym większość z nich (39% ogółu) uważa, że nietolerancyjne mniejszości występują po obu stronach.

Pogląd, że konflikt z użyciem przemocy między Islamem a Zachodem jest nieunikniony, odrzucają w przeważającej części jednakowo muzułmanie, niemuzułmanie i przedstawiciele Zachodu. Mimo że ponad jedna czwarta badanych sądzi, że gwałtowny konflikt jest nieunikniony, dwa razy więcej respondentów (56%) uważa, że można znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia.

W odpowiedzi na pytanie o źródła napięć między islamem a Zachodem w społeczeństwach, w 24 z 27 badanych krajów przeważa pogląd - wyrażany przez 52% ogółu badanych - że wynikają one z konfliktów dotyczących wpływów politycznych i interesów. Kolejne trzy osoby na dziesięć (29%) są zdania, że przyczyną napięć są przede wszystkim różnice religijne i kulturowe. Jest to przeważający pogląd w jednym kraju (Nigerii), natomiast w dwóch innych (Kenii i Polsce) oba poglądy mają niemal tyle samo zwolenników.

d6ajge1

Badanie, w którym wzięło udział 28 389 respondentów z 27 krajów przeprowadziła w okresie od 3 listopada 2006 roku do 16 stycznia 2007 roku dla BBC World Service międzynarodowa agencja badania opinii GlobeScan i współpracujące z nią firmy w poszczególnych krajach. W Polsce badanie było zrealizowane przez CBOS.

Przeprowadzono je także w Argentynie, Australii, Brazylii, Kanadzie, Chile, Chinach, Egipcie, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Grecji, Indiach, Indonezji, Kenii, Libanie, Meksyku, Nigerii, Portugalii, Rosji, Korei Południowej, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech, Filipinach oraz we Włoszech.

d6ajge1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ajge1
Więcej tematów