Trwa ładowanie...
d4i48xx

Namawiała do inwestowania w sztukę. Klienci nie zobaczyli już pieniędzy

Podczas przeszukania galerii sztuki ABW znalazła 5 mln zł, sztabki złota i srebrne monety. Właścicielka galerii obiecywała zysk nawet 18 proc. w skali roku. Klienci kupowali rzeźby, a po roku mieli je odsprzedać tej samej galerii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Inwestycje w dzieła sztuki sięgały ponad 100 tys. zł
Inwestycje w dzieła sztuki sięgały ponad 100 tys. zł (Pixabay.com)
d4i48xx

Sprawa dotyczy mającej swoje oddziały w Polsce, Hiszpanii i USA Galleri New Form. Właścicielką jest mieszkająca w Szwecji Polka. Tam też mieści się siedziba firmy. W Polsce swoje oddziały miała w Gdyni, Warszawie i Białymstoku. Do wszystkich tych miejsc weszli funkcjonariusze ABW i KAS.

Mechanizm był bardzo prosty. Klienci mieli kupować w galerii dzieła sztuki z opcja późniejszego odkupienia. Miało do tego dochodzić po pół roku lub roku od transakcji, a zyski wahać się od 15 do 18 proc. w skali roku. Mimo że Komisji Nadzoru Finansowego wpisała Galleri New Form na listę ostrzeżeń to nie odstraszyło klientów.

Jak podaje "Super Express" inwestycje sięgały ponad 100 tys. zł. Firma początkowo wypłacała zyski, zdobywała nowych klientów, ale po pewnym czasie przestała odkupywać dzieła sztuki. Kobieta zapewnia, że nie wypłaca pieniędzy, bo firma ma przejściowe problemy.

d4i48xx

Zobacz także: Oto prawdziwa cena olimpijskich medali. Bolesna!?

O podejrzanej firmie zawiadomiły prokuraturę Generalny Inspektor Informacji Finansowej oraz KNF. Jak informuje prokuratura, postępowanie dotyczy gromadzenia bez zezwolenia środków pieniężnych i niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 300 mln zł oraz prania brudnych pieniędzy.

Kobiecie prowadzącej galerię sztuki może grozić nawet 10 lat więzienia i grzywna do 10 mln zł. Na razie prokuratura nikomu nie postawiła zarzutów.

d4i48xx

Podziel się opinią

Share

d4i48xx

d4i48xx
Więcej tematów