PolskaNajwyższy stopień zagrożenia na Wiśle, Bugu i Warcie

Najwyższy stopień zagrożenia na Wiśle, Bugu i Warcie

W ciągu najbliższej doby na południu Polski z powodu roztopów mogą wystąpić lokalne zalania i podtopienia. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje na Wiśle na odcinku od Wyszogrodu do zbiornika we Włocławku w zlewni Pilicy i zlewni Bugu na Mazowszu oraz w Wielkopolsce w całym dorzeczu Warty. Woda przekroczyła tam stany alarmowe.

26.02.2010 | aktual.: 26.02.2010 20:00

Mazowsze i Wielkopolska - 3 stopień zagrożenia

Biuro Prognoz Hydrologicznych ogłosiło na Mazowszu 3 z 3 stopniowej skali poziom zagrożenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotował przekroczenia stanów ostrzegawczych na Pilicy w Sulejowie i Białobrzegach, na Czarnej Włoszczowskiej w Januszewicach, na Luciąży w Kłudzicach, na Bugu we Frankopolu, na Liwcu w Zaliwiu oraz na Bzurze w Kwiatkówku, na Wiśle w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej. Na Wiśle w Modlinie oraz na Bugu w Wyszkowie stany wody mogą osiągnąć strefę około ostrzegawczych w ciągu najbliższej doby.

Trzeci stopień zagrożenia powodziowego zanotowano również w Wielkopolsce. W ciągu najbliższej doby spływ wód z topnienia pokrywy śnieżnej powodować będzie dalszy wzrost stanów wody rzeki Warty i jej dopływów. Wzrost do stanów ostrzegawczych prognozowany jest na wodowskazach Bobry, Osjaków (Warta), Niwki, Kule (Liswarta), Dąbie, Poddębice (Ner), Piwonice (Prosna), w Bogusławiu i Gorzowie Śląskim (Prosna). Stany powyżej stanów alarmowych występować będą w Łasku (Grabia), Mirkowie (Prosna), Niechmirowie (Oleśnica). W związku z nadal występującymi lokalnie zjawiskami lodowymi możliwe są wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych na Warcie (Śrem, Wronki, Kostrzyn).

Podlasie

W związku z prognozowanymi opadami deszczu, dalszym topnieniem pokrywy śnieżnej oraz spływem wód roztopowych wody przybywa w Narwi i Biebrzy. Poziom wody rośnie też na Bugu, gdzie w ciągu ostatniej doby przybyły kolejne 2 centymetry. Tam stan ostrzegawczy przekroczony jest już o blisko 60 centymetrów.

Powódź na razie nie grozi mieszkańcom, ale mogą wystąpić lokalne podtopienia. To wciąż znacznie mniej niż na początku roku, kiedy woda podeszła już pod zabudowania w kilku wsiach. Teraz ryzyko powodzi jest minimalne - uspokajają lokalne władze i przypominają, że służby ratunkowe są w stałej gotowości. Planowana jest ewakuacja mieszkańców z 11 miejscowości w dolinie Bugu.

Wody przybywa w Narwi i Biebrzy, gdzie przekroczyła już stan ostrzegawczy. Poziom wody rośnie też na Bugu, gdzie w ciągu ostatniej doby przybyły kolejne 2 centymetry. Tam stan ostrzegawczy przekroczony jest już o blisko 60 centymetrów.

W ciągu najbliższych dni również spływ wód roztopowych z dopływów Odry powodować będzie dalsze wzrosty stanów wody w tej rzece do stanów okołoalarmowych i powyżej alarmowych o ok. 20 do 40 cm na odcinku od ujścia Nysy do Oławy i w Rędzinie oraz o ok. 80 do 100 cm na odcinku od Ścinawy do Słubic.

Spadnie śnieg i zacznie padać deszcz

W ciągu najbliższych godzin meteorolodzy przewidują opady śniegu w górach na terenie województwa śląskiego i podkarpackiego. W innych województwach południowej Polski ma padać deszcz.

Temperatura na całym tym obszarze będzie dodatnia, od 1 do 11 stopni Celsjusza. Wiatr, wiejący z południa, osiągnie prędkość do 35 kilometrów na godzinę, na pogórzu w porywach do 60 kilometrów na godzinę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
zimapowódźpogoda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)