Trwa ładowanie...
dvr5lfe

"Najwyższy Czas": Czy stać nas na Unię?

Najwyższy Czas: Czy stać nas na Unię?

dvr5lfe
dvr5lfe

Co by się stało, gdyby Polska weszła do Unii Europejskiej z obecną sytuacją budżetową? Odpowiedź jest prosta: dostalibyśmy ogromne kary finansowe, a sposób wyjścia z kryzysu ustaliliby za nas brukselscy socjokraci - pisze Tomasz Sommer w najnowszym numerze tygodnika Najwyższy Czas!.

Traktat z Maastricht zakłada, że kraj członkowski nie może mieć deficytu budżetowego przekraczającego 3% PKB. Jest to kryterium niezbędne do uczestnictwa w Europejskiej Unii Walutowej i przyjęcia euro, a jego przekroczenie oznacza radykalną ingerencję Brukseli. Inne kryterium z Maastricht jest zapisane w polskiej konstytucji - dług publiczmy nie może przekroczyć 60% PKB. Nadzór w tych kwestiach sprawuje Komisja Europejska, zalecenia wydaje Rada Unii Europejskiej, a dodatkowy nacisk może wywierać Europejski Bank Inwestycyjny. Obrona przed wysokim deficytem wynika ze wspólnej polityki walutowej. Wspólna waluta oznacza, że deficyt jednego państwa będzie obciążał wszystkie inne.

Z drugiej strony to nakładane przez Unię reguły prawne powiększają polską dziurę budżetową - uważa autor. Proces dostosowawczy powoduje wzrost bezrobocia, a to zmniejsza dochód narodowy. Unijne normy powodują także wzrost kosztów w większości dziedzin życia: rośnie podatek akcyzowy i VAT, koszty funkcjonowania prywatnych firm. Zdaniem autora, może się okazać, ze Polski na razie nie stać na wejście do Unii Europejskiej.(aos)

dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj