Najwybitniejsi studenci w konkursie Primus Inter Pares
Monika Stefańska z Wrocławia jest najlepszą w Polsce studentką w 2007 r. - ogłosili w Warszawie, w Belwederze organizatorzy konkursu "Primus Inter pares".
Tytuł "Primus Inter Pares" (pierwszy wśród równych) jest przyznawany studentom z wysokimi średnimi ocen, znajomością języków obcych, działających na rzecz środowiska akademickiego, publikujących naukowo, aktywnych na konferencjach i seminariach naukowych. Organizatorem konkursu jest stowarzyszenie "Primus Inter Pares" i Zrzeszenie Studentów Polskich.
W 2007 r. do uczelnianego etapu konkursu zgłosiło się 560 kandydatów z 60 uczelni. Wyłoniono 15 spośród nich - po jednym z każdego województwa (woj. wielkopolskie i lubuskie potraktowano łącznie).
Ogólnopolską laureatką została Monika Stefańska, studentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku automatyka i robotyka oraz Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu na kierunku informatyka i ekonometria. Ma ona na koncie udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach, liczne publikacje i nagrody za referaty. Brała udział w organizacji międzynarodowej konferencji dla studentów i doktorantów w Szklarskiej Porębie w 2006 r. Uczy się angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i rosyjskiego.
Interesuję się inżynierią biomedyczną. W ten temat wprowadził mnie prof. Będziński z Politechniki Wrocławskiej - powiedziała zwyciężczyni konkursu. Zajmuję się aspektem mechanicznym, projektowaniem sztucznych nóg, sztucznych rąk i wspomaganiem osób niepełnosprawnych, np. dzięki projektowaniu wózków inwalidzkich czy łóżek przeciwodleżynowych - dodała.
Stefańska wyjaśniła, że zastanawia się nad robieniem doktoratu. Jej marzeniem jest też otwarcie własnej firmy. Jak dodała, że wiele zajęć i zainteresowań da się bez problemu pogodzić. Jest to wyłącznie kwestia dobrego zaplanowania czasu.
Nagrodą dla najlepszej studentki jest fiat seicento.
Także 14 prymusów z pozostałych województw odebrało statuetki i dyplomy konkursowe. Wręczająca dyplomy podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka zauważyła, że większość laureatów to są kobiety. Chciałabym, aby w przyszłości na najwyższych stanowiskach też były kobiety. Bo one później gdzieś znikają. Na uczelni są fantastyczne. A potem prezesami, dyrektorami - zostają ich koledzy, którzy gdzieś tam się wlekli w ogonie. Mam nadzieję, że to się zmieni - powiedziała.
Finał konkursu uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu Rafała Blechacza - najlepszego studenta województwa kujawsko-pomorskiego.