Trwa ładowanie...
d2vmp4p
17-11-2006 11:35

Największym zaufaniem cieszy się Kazimierz Marcinkiewicz

Liderem listopadowego rankingu zaufania do
polityków jest kandydat PiS na prezydenta stolicy Kazimierz
Marcinkiewicz, któremu ufa - według deklaracji - 63% badanych
- wynika z sondażu CBOS.

d2vmp4p
d2vmp4p

Drugie miejsce wśród polityków najczęściej darzonych zaufaniem zajmuje minister zdrowia Zbigniew Religa (60%), a trzecie - minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (59%). Zaufaniem prawie połowy ankietowanych cieszy się lider PO Donald Tusk (49%).

Pierwszą piątkę polityków obdarzanych największym zaufaniem społecznym zamyka w listopadzie prezydent Lech Kaczyński, któremu ufa 37% badanych. Prawie tyle samo osób deklaruje zaufanie do wicepremierów: Andrzeja Leppera (36%) i Zyty Gilowskiej (35%).

Około jednej trzeciej badanych ufa szefowi PSL Waldemarowi Pawlakowi, liderowi PO Janowi Rokicie (po 34%), premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu (33%) oraz kandydatce PO na prezydenta Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz (32%).

Na kolejnych pozycjach listopadowego rankingu, z nieco gorszym wynikiem, znajdują się lider LPR wicepremier Roman Giertych (31%), szef SdPl Marek Borowski (30%), prezes NBP Leszek Balcerowicz (29%) i szef SLD Wojciech Olejniczak (28%).

d2vmp4p

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach listę polityków najczęściej spotykających się z negatywnym nastawieniem respondentów otwiera wicepremier i szef resortu edukacji Roman Giertych. Nie ufa mu połowa badanych (51%).

Tylko nieco rzadziej nieufność ankietowanych budzą: premier Jarosław Kaczyński oraz lider Samoobrony wicepremier Andrzej Lepper (po 47%). Z dużą nieufnością ankietowanych spotyka się także prezydent Lech Kaczyński (44% deklaracji nieufności).

Prawie dwie piąte badanych nie ufa też Leszkowi Balcerowiczowi (39%). Więcej niż co trzeci respondent deklaruje nieufność do Antoniego Macierewicza (35%) i polityka PO Jana Rokity (34%).

CBOS podkreśla, że początek listopada okazał się dość korzystny dla polityków, w tym w dużej mierze dla przedstawicieli rządzącej koalicji.

d2vmp4p

W porównaniu z poprzednim pomiarem najwięcej w ocenie badanych zyskał wicepremier i szef resortu edukacji Roman Giertych, którego program "Zero tolerancji dla przemocy" w kontekście niedawnych wydarzeń w gdańskim gimnazjum spotkał się, jak się wydaje, ze znaczną aprobatą w społeczeństwie - napisano w komentarzu do badania.

W ciągu ostatnich tygodni dzielących kolejne sondaże zaufanie do szefa MEN wzrosło aż o 10 punktów procentowych, jednocześnie w równie dużym stopniu zmalał (o 11 punktów) odsetek osób, wśród których budzi on nieufność. Obecne oceny Romana Giertycha są najlepsze od grudnia ubiegłego roku - zaznacza CBOS.

Wyraźnie lepsze od październikowych są też notowania Zbigniewa Ziobry. Po ubiegłomiesięcznym spadku ocen zaufanie do niego powróciło do poziomu z września. Obecnie ufa mu o 6 punktów proc. więcej badanych niż pod koniec października, nieufność zaś deklaruje o 4 punkty mniej osób niż wówczas (16%).

d2vmp4p

Kolejnym, po Giertychu, politykiem, którego społeczny wizerunek zmienia się ostatnio na korzyść, jest Antoni Macierewicz. Liczba badanych mających do niego zaufanie ulega wprawdzie wahaniom (obecnie ufa mu 21% ankietowanych - o 5 punktów proc. więcej niż pod koniec października, ale prawie tyle samo co na początku ubiegłego miesiąca), jednak od września sukcesywnie ubywa osób deklarujących negatywne nastawienie do likwidatora WSI.

Obecnie nieufność do Macierewicza wyraża 35% badanych (o 3 punkty mniej niż pod koniec ubiegłego miesiąca). We wrześniu ich liczba wynosiła 43%. W przypadku pozostałych polityków korzystne zmiany nie są już tak znaczące - podkreśla CBOS. Od ostatniego pomiaru nieco zyskali na zaufaniu społecznym marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier Andrzej Lepper (wzrost deklaracji zaufania po 4 punkty procentowe), minister obrony Radosław Sikorski (3-punktowy wzrost zaufania) oraz Kazimierz Marcinkiewicz (wzrost zaufania o 3 punkty proc.).

Nieco poprawiły się również notowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego (3-punktowy wzrost zaufania i 4-punktowy spadek nieufności) oraz minimalnie - premiera Jarosława Kaczyńskiego (wzrost zaufania o 2 punkty i spadek nieufności o 3 punkty).

d2vmp4p

Z mniejszą nieufnością niż pod koniec października spotyka się również wicepremier Ludwik Dorn, a także liderzy SLD i PO - Wojciech Olejniczak i Bronisław Komorowski (spadek nieufności po 4 punkty).

O znaczącym pogorszeniu się notowań można mówić jedynie w przypadku Hanny Gronkiewicz-Waltz. W ciągu ostatnich tygodni dzielących kolejne pomiary zaufanie do niej zmalało o 9 punktów procentowych. Minimalnie na zaufaniu społecznym straciła Zyta Gilowska (spadek zaufania o 3 punkty).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 2-5 listopada 2006 roku na liczącej 979 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2vmp4p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vmp4p
Więcej tematów