Największy sukces i klapa filmowa w 2007 r.
Dla Polski największym wydarzeniem filmowym roku 2007 była międzynarodowa nagroda Emmy w kategorii programów dziecięcych i młodzieżowych - określana jako telewizyjny Oscar. Zdobył ją Andrzej Maleszka i jego cykl TVP "Magiczne drzewo".
30.12.2007 | aktual.: 01.01.2008 18:15
Sukcesem naszej kinematografii jest triumfalny przemarsz filmu "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego przez światowe festiwale. Film, który miał premierę w październiku zdobył już mnóstwo nagród, a wśród nich jest statuetka Złotego Prometeusza, czyli główna nagroda dla najlepszego filmu na MFF w Tbilisi. Jest też Nagroda dla Najlepszego Aktora na MFF Tokio 2007 - dla 10-letniego Damiana Ula, bynajmniej nie w dziecięcej kategorii. 10-latek otrzymał też nagrodę Specjalną Jury MFF Mannheim-Heidelberg.
"Sztuczki" zdobyły jeszcze Złote Lwy oraz Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni, ponadto nagrody w Wenecji i Sao Paulo.
W 2007 roku w polskich filmach pojawiło się kilka młodych utalentowanych aktorek: Katarzyna Maciąg i Karolina Gorczyca w filmie Jerzego Stuhra "Korowód", i największe objawienie naszego kina, Sonia Bohosiewicz. W udanym debiucie Łukasza Palkowskiego "Rezerwat " Bohosiewicz wykreowała sugestywną postać mieszkanki warszawskiej Pragi - Hanki. I za tę rolę otrzymała nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego. Z kolei 92-letnia Danuta Szaflarska zachwyciła rolą w filmie "Pora umierać". Aktorkę nagrodzona na festiwalu w Gdyni za tę kreację.
Najbardziej oczekiwanym polskim filmem był "Katyń" Andrzeja Wajdy. Artystycznie film według przeważającej opinii krytyków, rozczarował, ale jego premiera była wydarzeniem dla Rodzin Katyńskich i dla milionów Polaków, którzy pamiętają o polskich oficerach zamordowanych przez sowieckie NKWD.
Największa porażka polskiego kina 2007 roku to, według krytyków, komedia "Ryś" Stanisława Tyma. Według zgodnych opinii nie do pobicia jest kultowy "Miś" Stanisława Barei, do którego "Ryś" nawiązywał.
Z zagranicznych wydarzeń filmowych na czoło wysuwa się Złota Palma w Cannes dla filmu rumuńskiego dramatu "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu.
Film porusza problem aborcji, ale przede wszystkim to przejmujący obraz panowania komunizmu w Rumunii.
Obraz "Ostrożnie, pożądanie" w reżyserii Tajwańczyka Anga Lee, uhonorowany został Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. Ang Lee pokazuje "zakazaną" namiętność pomiędzy przedstawicielem reżimowych władz, a uczestniczką ruchu oporu. Dwa lata temu Tajwańczyk otrzymał weneckiego Złotego Lwa za "The Brokeback Mountain" - opowiadający o miłości homoseksualnej. Ang Lee był w zimą gościem festiwalu Camerimage w Łodzi.
W 2007 roku kino poniosło ogromne straty. Jednego dnia - 30 lipca - zmarli wielcy mistrzowie kina: Michelangelo Antonioni i Ingmar Bergman. W Polsce pożegnaliśmy w styczniu 2007 roku 86-letnią wybitną aktorkę, Krystynę Feldman. A 27 grudnia w wieku 85 lat odszedł Jerzy Kawalerowicz, wybitny reżyser i scenarzysta, nominowany do Oscara w 1966 roku za film "Faraon". W jednym z wywiadów w Polskim Radiu Jerzy Kawalerowicz mówił, że miał proste credo artystycznego - nie naśladować filmów innych reżyserów, ani swoich poprzednich filmów, ponadto - unikać tematów doraźnych , a sięgać po uniwersalne. (jks,ap)
Zobacz także: Serwis film.wp.pl