Najwięksi pechowcy loterii szczepień. Totalizator wyjaśnia, kim są "rezerwowi laureaci"
Osiem hulajnóg elektrycznych Segway - nagród z loterii Narodowego Programu Szczepień - nie trafi do wylosowanych początkowo osób. Totalizator Sportowy powołał się na błędy popełnione przez uczestników, a nagrody zostaną wręczone tzw. "rezerwowym laureatom". Organizator loterii wyjaśnia, dlaczego losuje zwycięzców na zapas.
Publikowana na stronach rządu lista zwycięzców loterii Narodowego Programu Szczepień wzbudza ironiczne komentarze "zawodowych graczy" w konkursach i loteriach. Obok imion i inicjałów głównych laureatów loterii promującej szczepienia przeciwko COVID-19 podawane są dane osób, które "wylosowano na zapas".
Lidia U., której numer telefonu zaczyna od cyfr 607-5... oraz Piotr N. (numer telefonu 508-5...) byli o włos od wygranej 100 tys. zł w loterii Narodowego Programu Szczepień. Zostali wylosowani jako drudzy w kolejce po nagrodę miesiąca. Z kolei Justyna P. (tel. 796-4...) i Irena K. (607-8...) były drugie w kolejności po samochód toyota.
- Jaki to jest pech, być wylosowanym z milionów osób jako druga osoba w kolejce. Możliwe, że te osoby mogą nawet rozpoznać swoje dane - mówi WP Roman, który hobbystycznie bierze udział w licznych konkursach i loteriach. Dla takich jak on "granie" to sposób na życie.
- Nie rozumiem, dlaczego w loterii szczepień oprócz zwycięzców losuje się też rezerwowych. Dostęp do loterii odbywał się tylko na podstawie certyfikatów szczepień i danych z konta pacjenta. Na czym w takim razie polega weryfikacja zwycięzców? Czy sprawdza się, czy faktycznie byli zaszczepieni? - pyta.
Loteria dla zaszczepionych na COVID-19. Jak działa weryfikacja?
Jak tłumaczy Totalizator Sportowy, laureaci rezerwowi (w sumie to już 390 osób) mieliby przejąć nagrody w sytuacji, gdy laureaci główni zostaną zweryfikowani negatywnie przez komisję w firmie. Przy czym weryfikacja prawa do wygranej nie dotyczy już samej rejestracji w loterii, czyli faktu zaszczepienia przeciwko COVID-19.
- W każdym losowaniu do nagród losowane jest jedno zgłoszenie rezerwowe. Jest to działanie proklienckie. Jako organizator loterii chcemy mieć pewność, że wszystkie nagrody trafią w ręce jej uczestników - przekazał Jarosław Tomaszewski z biura prasowego Totalizatora Sportowego.
Weryfikacja prawa do nagrody opiera się o dokumenty, jakie musi złożyć zwycięzca. Dotyczą one danych osobowych i zawierają oświadczenie, że laureat nie jest członkiem rodzin urzędników Ministerstwa Zdrowia czy osób zajmujących "eksponowane stanowiska polityczne" (cytat z regulaminu).
Minister zdrowia Adam Niedzielski komentuje spot WP. "Najwyższy czas mówić językiem autentycznym"
Ośmiu laureatów zweryfikowanych negatywnie
- Dotychczas ośmiu laureatów głównych (hulajnogi) zostało zweryfikowanych negatywnie. Czterech laureatów rezerwowych spełniło warunki niezbędne do przejścia procedury weryfikacji pozytywnej, pozostali są w trakcie weryfikacji - poinformował Tomaszewski. Nie wskazał, z jakich konkretnych przyczyn doszło do negatywnej weryfikacji zwycięzców.
W loterii dla zaszczepionych bierze udział ponad 2,5 mln osób.
Niedawno informowaliśmy, że kontrowersje wśród uczestników wzbudziły wyniki loterii narodowego spisu powszechnego. Aż 400 laureatów zostało zweryfikowanych negatywnie przez organizatora.