Najserdeczniejsze życzenia dla Teściowych
Teściowa często bywa bohaterką złośliwych dowcipów. Piątego marca nie powinno się jednak robić żartów z mamy żony lub męża, ale raczej biec do niej z życzeniami. Dziś teściowa ma swój dzień.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/dzien-tesciowej-zdjecia-internautow-6038709385688193g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/dzien-tesciowej-zdjecia-internautow-6038709385688193g )
Dzień Teściowej - zdjęcia Internautów
Zdaniem kulturoznawcy doktora Jacka Wasilewskiego, Dzień Teściowej jak najbardziej warto kultywować. Jak przekonuje, życzenia złożone matce współmałżonka mogą zaowocować poprawą rodzinnych stosunków.
Doktor Wasilewski przyznaje, że teściowa to postać obrosła w stereotypy, i - w pewnym sensie - dzięki temu pełni bardzo ważną funkcję w rodzinie. Można ją obwinić za wady żony, co pomaga w postrzeganiu swojej drugiej połowy jako tę dobrą, niemalże świętą - dodaje Jacek Wasilewski.
Psycholog społeczny Konrad Maj zwraca z kolei uwagę, że często my sami pogłębiamy negatywny stereotyp teściowej. Wyszukujemy w swoich teściowych cech zasłyszanych na przykład w dowcipach. To utwierdza nas w przekonaniu, że mają one potwierdzenie w rzeczywistości.
Medioznawca profesor Wiesław Godzic zwraca uwagę, że relacje między teściową a zięciem są wdzięcznym tematem dla twórców filmów komediowych. Wykorzystywano je między innymi w "Wojnie domowej". Profesor Godzic zaznacza, że nie tylko Polacy wykorzystują stereotypowy wizerunek teściowej w kinematografii. Często robią to także między innymi Francuzi i Brytyjczycy.
Zapytani przez nas warszawiacy, mimo negatywnego stereotypu teściowej, z okazji jej święta życzą wszystkiego dobrego. Dodają także, że warto pamiętać, iż nie wszystkie teściowe odpowiadają stereotypowi.
Dawniej teściową nazywano wyłącznie matkę żony. Matka męża była zwana świekrą. Obecnie teściową nazywa się zarówno matkę żony, jak i matkę męża.